Karel III. se na mincích dívá opačným směrem než Alžběta II. Na známce nemá korunu

S nástupem Karla III. na britský trůn se už řada věcí změnila, například hymna nebo vzhled mincí. Mění se ale i další. Podle tradice se například na poštovních známkách nový britský panovník dívá opačným směrem, než jeho předchůdce. Karel III. tak hledí vlevo, jelikož jeho matka, zesnulá královna Alžběta II., byla na známkách vyobrazená z opačného profilu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel III. na britských mincích a známkách

Karel III. na britských mincích a známkách | Foto: The Royal Mint/Royal Mail

Nejstarší syn Alžběty II., Charles, se stal automaticky králem Karlem III. hned po smrti své matky, tedy loni 8. září odpoledne. Jako panovník si mohl zvolit kterékoli ze svých jmen: Charles, Philip, Arthur nebo George. Mohl tak být v překladu třeba i Jiří jako jeho dědeček Jiří VI., kterému doma říkali Bertie.

Korunovace Karla III. se blíží. Vystřídá dvě různé koruny a projede se v tradičním zlatém kočáře

Číst článek

Charles tak zůstal u Charlese, respektive Karla III. Čeština u vládců většinou používá spíše počeštěnou formu jejich jmen.

Jeho starší syn, následník William se ženou Catherine, se stali princem a princeznou z Walesu. Stejný titul získala před 42 lety po svatbě i Williamova matka princezna Diana.

Z Karlovy druhé ženy, Camilly, vévodkyně z Cornwallu, se stala královna choť, v angličtině Queen consort. Slovo consort se po sobotní Camillině korunovaci vytratí, stane se z ní královna.

Karel III. a Camilla | Zdroj: Reuters

Pak je tu ještě změna, která se týká Karlova nejmladšího bratra Edwarda. Král mu začátkem března k 59. narozeninám udělil titul vévoda z Edinburghu. Tím dříve býval manžel královny Alžběty II. Philip.

Těsně před svatbou v roce 1947 udělil Philipovi tento titul jeho tchán Jiří VI. Používá se od 18. století a není dědičný, nepatří k němu žádné panství, a přiděluje ho tak panovník.

Karlův bratr Edward ho bude používat doživotně. Vévodkyní z Edinburghu je teď i jeho žena Sophie, která mimochodem z různých anket vychází jako jeden z nejpracovitějších členů britské královské rodiny. A to spolu s Karlovou sestrou, princeznou Annou.

Hymna, mince, bankovky

V britské hymně se teď zpívá: Bůh ochraňuj krále. Přičemž slova královna (queen) i král (king) jsou v angličtině jednoslabičná, což je při zpěvu praktické.

Výměna mincí a bankovek s portrétem Karla III. bude pomalá, a to v řádu let. Měna s portrétem Alžběty II. zůstává v platnosti, mincí je například podle BBC v oběhu 27 miliard. A bankovky s portrétem Karla III. budou uvedené až příští rok.

Nějaké mince s portrétem Karla III. už ale přeci jen v oběhu jsou. Mimochodem, dívá se na nich vlevo, kdežto Alžběta II. hleděla vpravo.

Střídání profilů panovníků na mincích je tradice, která se zachovává od 17. století. Další rozdíl je v tom, že Karel III. na mincích nemá korunu. Králové totiž bývají na mincích podle další tradice bez koruny.

Karel III. nemá korunu ani na známce. Bylo to prý jeho rozhodnutí, chtěl jenom portrét bez ozdob, uvedl ředitel britské pošty.

Druhá věc ale je, že oficiální portrét krále s korunou na hlavě je tradičně možný až po korunovaci.

Změna monogramu

Karlův monogram tvoří písmena CR a římská číslice III, přičemž C patří jménu Charles a R jako latinské rex, tedy král. Nad písmeny je koruna. Existují dvě verze, jedna z nich pro Skotsko, kde je koruna skotská, jinak je tudorovská.

Jako následník trůnu navštívil Karel III. Česko pětkrát. Obyvatelé Hostětína ho vítali slivovicí

Číst článek

Královský monogram bývá například na některých vládních budovách, na královských i státních dokumentech, na známkách a poštovních schránkách.

V Británii je takových schránek na 70 tisíc a podle BBC má 60 procent z nich monogram Alžběty II., který tvoří písmena E a R s římskou dvojkou. Funkční jsou i schránky s monogramy předchozích panovníků.

Británie k tomu přistupuje pragmaticky: monogram Karla III. ponesou nové poštovní schránky, ty staré budou fungovat dál.

Monogram Karla III. tvoří písmena CR a římská číslice III | Foto: Andrew Matthews | Zdroj: Reuters

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme