Katalánský premiér podepsal nezávislost a vzápětí její odklad. Nejdřív chce jednat s Madridem

„Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem,“ řekl v parlamentu autonomního regionu předseda katalánské vlády Carles Puigdemont. Zároveň vyzval Madrid k dialogu a požádal o několik týdnů času na vyjednávání se španělskou vládou. Večer poslanci podepsali deklaraci nezávislosti.

Aktualizujeme Barcelona (Aktualizováno: 23:45 10. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér podepsal nezávislost a vzápětí její odklad

Katalánský premiér podepsal nezávislost a vzápětí její odklad | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

V deset hodin večer podle agentury Reuters podepsal Puidgemont dokument vyhlašující nezávislost. Zároveň podepsal i pozastavení jeho platnosti.

Katalánsko dnes obnovilo svou plnou suverenitu,“ píše se v dokumentu s názvem Prohlášení představitelů Katalánska. Agentura Reuters dodává, že není jasné, zda má dokument jakýkoli právní základ. K deklaraci připojilo podpis 72 ze 135 poslanců.

„Katalánsko dnes obnovilo svou plnou suverenitu,“ píše se v dokumentu s názvem Prohlášení představitelů Katalánska | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Španělsko nás neposlouchalo

Puigdemontův projev začal s hodinovým zpožděním krátce po 19. hodině. Předcházela mu porada politických stran.

Podle španělských médií i francouzského deníku Le Monde se schůze parlamentu zdržela, protože koaliční levicová strana CUP nebyla spokojena s textem projevu.

„Neplánuji žádné výhrůžky. Žádné urážky. Všichni jsme za toto zodpovědní. Musíme uklidnit situaci, ne ji dát eskalovat,“ prohlásil na začátku projevu a zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu.

Kdo je Puigdemont?

Politik s charakteristickým účesem a brýlemi býval starostou devadesátitisícové Girony. Pochází z vesnice Amer severovýchodně od Barcelony. Premiérem se v roce 2015 původně stát neměl, jako kompromisní kandidát totiž po volbách nahradil stranického kolegu Artura Mase, jehož odmítl koaliční partner kvůli podezření z korupce.

Posléze hovořil o policejním násilí, které referendum o nezávislosti provázelo. „Tyhle obrázky budeme mít navždy v paměti. Nezapomeneme, co se stalo,“ řekl poslancům regionálního shromáždění.

„Španělsko nás neposlouchalo, španělská vláda nevyhověla našim požadavkům,“ uvedl premiér v části projevu, kterou věnoval historii katalánské autonomie. „Naší poslední nadějí byla monarchie, ale to se při projevu krále nepotvrdilo.“

„Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem,“ řekl dál předseda katalánské vlády. Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech.

Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Madrid předem varoval

Poslanci se v Barceloně sešli za velkého zájmu médií. Na jednání se akreditovalo přes tisíc novinářů. Přetížené byly webové stránky katalánského parlamentu.

Katalánská otázka aneb Neohrožený boj ohroženého národa: jepičí republiky a chrastění okovů

Číst článek

Kvůli úternímu jednání katalánského parlamentu se ve středu v devět hodin mimořádně sejde španělská vláda, uvedla večer místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová de Santamaría. 

„Pokud chce Katalánsko vést dialog, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona,“ vzkázala vicepremiérka Saénzová. 

Ještě před jednáním parlamentu vyzval mluvčí španělské vlády a ministr školství Íñigo Méndez de Vigo předsedu katalánské vlády Puigdemonta, aby nedělal nic nezvratného.

Nabádal jej, aby se nevydával cestou, z níž není návratu, a nevyhlašoval jednostranně nezávislost. Méndez de Vigo katalánské politiky vyzval, aby se vrátili k zákonnosti.

Protiústavní referendum

Katalánské úřady uvedly, že hlasování se 1. října zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit policejním zásahem.

Puigdemonta k respektování ústavního pořádku v úterý odpoledne také vyzval předseda Evropské rady Donald Tusk. Premiéra požádal, aby vyhlášením nezávislosti nezavřel cestu dialogu se španělskou vládou.

Španělský premiér Mariano Rajoy několikrát zopakoval, že pokud Puigdemont nezávislost vyhlásí, je připraven spustit ústavní článek 155.

Ten centrální vládě umožní odebrat Katalánsku autonomní kompetence. Pro spuštění článku by musel hlasovat španělský senát.

Okolí parlamentu je uzavřeno

U třídy, která vede k parku před sídlem regionálního parlamentu v Barceloně, se už odpoledne sešly tisíce demonstrantů.

Svolala je organizace Assemblea nacional catalana, tedy Katalánské národní shromáždění.

Park před parlamentem se nachází vedle barcelonské zoologické zahrady a bývá normálně veřejně přístupný, od pondělního rána je uzavřen regionální policií a hlídají ho stovky příslušníků katalánské Mossos d´esquarda.

Filip Harzer, Pavel Novák, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme