Po 14 letech tak končí éra separatistických premiérů. Volbu poznamenal návrat katalánského expremiéra Puigdemonta, na kterého je vydán zatykač v souvislosti s referendem o nezávislosti Katalánska.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který koncem října 2017 utekl ze Španělska před trestním stíháním, ve středu oznámil, že se ve čtvrtek vrátí do Barcelony.
Socialisté také slíbili, že se zvýší „přímá účast Katalánska“ v unijních orgánech a mezinárodních organizacích v oblastech, které se týkají toho regionu.
Po schválení reformy trestního zákoníku již není premiér Katalánska Puigdemont stíhán za vzpouru, ze které byl obviněn v roce 2017 po vyhlášení referenda za nezávislost Katalánska na Španělsku.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont pro něj poslal do Španělska svého právníka. Úřady mu ale řekli, že si ho Puigdemont může vyzvednout pouze osobně. Ten ale ve své vlasti obviněn ze vzpoury.
Čtyři z nich totiž byli minulý měsíc zvoleni poslanci a jeden senátorem. Po ustavujícím zasedání obou komor parlamentu, které se koná 21. května, se ale budou muset vrátit do vězení.
Současné Španělsko je vlastně laboratoří současné Evropy a Katalánsko je možná jednou z jejích zkumavek. V boji o jeho osud se střetávají klíčové politické principy, a to v téměř laboratorní čistotě.
Celkem 18 politiků je obviněno kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem. Zákony údajně odporují španělské ústavě, a to kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska.
Rozhodnutí soudu se vztahuje na další politiky v zahraničí. „Toni Comín, Meritxell Serret, Lluis Puig, Clara Ponsatí a Marta Rovira,“ vyjmenovává La Vanguardia.
Němečtí státní zástupci požádali vrchní zemský soud ve Šlesvicku-Holštýnsku, aby vydal katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta do Španělska, kde čelí obžalobě ze vzpoury a zpronevěry peněz.
Belgie nevydá katalánské exministry, kteří v zemi jsou od loňského října. Jejich vydání žádá Španělsko kvůli snahám prosadit nezávislost Katalánska. Důvodem je chyba, kterou udělal španělský soudce.
Katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, odsouhlasil v pátek reformu, která umožní schválit premiéra této autonomní oblasti bez jeho osobní účasti na zasedání parlamentu.
Podle soudu španělské obvinění nemá oporu v německých zákonech. Nejbližším ekvivalentem je v Německu trestný čin velezrady, ale ten předpokládá použití násilí, kterého se expremiér nedopustil.
Bývalý šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont si přeje, aby se mohl vrátit do Belgie. Nyní je v Německu, kde na svobodě čeká na rozhodnutí tamní justice, zda ho vydá do Španělska.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont opustil vazební věznici v Neumünsteru poté, co okamžité propuštění po složení kauce nařídilo státní zastupitelství.
Německý soud ve čtvrtek odmítl vydat Španělsku katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na základě jeho obžaloby ze vzpoury. Připustil ale jeho vydání kvůli údajné zpronevěře.
Státní zastupitelství požádalo soud o uvalení vydávací vazby na katalánského expremiéra Puigdemonta. Podle Spiegel Online po přezkoumání eurozatykače došlo k názoru, že má být vydán do Španělska.
Twitterový příspěvek formulovaný v první osobě se objevil na oficiálním účtu katalánského expremiéra, podle agentury DPA ale politik nemá ve vazbě k internetu přístup.
Zpráva o zadržení katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta poslala do ulic Barcelony znovu desetitisíce lidí. „Vypadá to, že zatčení semklo katalánskou společnost,” říká katalánista Jiří Pešek.
Desetitisíce lidí vyrazily do ulic Barcelony, aby protestovali proti zadržení regionálního expremiéra Carlese Puigdemonta v Německu. Část demonstrantů se v Barceloně střetla s policejními těžkooděnci.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici, byl zadržen v Německu. Podle nepotvrzených informací Puigdemonta zadrželi, když překročil hranici z Dánska.
Finsko obdrželo mezinárodní zatykač na bývalého katalánského premiéra, který byl v pátek spolu s dalšími katalánskými politiky obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.