Letiště Heathrow opět přijímá
Britská policie odhalila rozsáhlé teroristické spiknutí. Cílem atentátníků mělo být několik letadel směřujících z Británie do Spojených států. Policie kvůli tomu zatkla už 21 lidí a zavedla přísná bezpečnostní opatření, všechna britská letiště mají posílenou ostrahu a hlavní londýnské letiště Heathrow bylo dokonce z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřeno. Přijímat začalo ve čtvrtek vpodvečer. Zvýšený dozor panuje i v mnoha dalších světových vzdušných přístavech.
Británie ve čtvrtek přijala řadu bezpečnostních opatření. Ve vazbě je 21 lidí, kteří jsou z přípravy útoků podezřelí. Policie tvrdí, že chtěli propašovat v příručních zavazadlech bomby z tekutých chemikálií, které by nechali explodovat za letu.
Většinu ze zatčených tvoří podle policejních informací Britové pákistánského původu, jsou mezi nimi údajně i hlavní strůjci plánovaných atentátů. Britský ministr vnitra John Reid prohlásil, že se podařilo zabránit tragédii bezprecedentních rozměrů. Protiteroristická operace podle ministra pokračuje, hlavní organizátory atentátů se ale podařilo dopadnout. Ministr zároveň vyzval Brity, aby byli trpěliví k přísným bezpečnostním opatřením.
Všechna britská letiště posílila ostrahu a hlavní londýnské letiště Heathrow je dokonce uzavřeno. Ministr vnitra vyzval Brity, aby byli k současným opatřením tolerantní.
Americká letiště pod přísným dozorem
Přísná bezpečnostní opatření přijala kromě Británie a Spojených států i mnohá evropská letiště, včetně pražské Ruzyně. Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff vyhlásil nejvyšší červený stupeň ohrožení pro všechny lety z Británie do Ameriky. Uvedl, že plánované útoky připomínají dílo teroristické sítě Al-Káida, s jistotou to však zatím říci nelze. Podle různých zdrojů totiž teroristé připravovali ataky také na letadla společností United, Continental a American Airlines.
Ráno zrušili několik letů do Británie v New Yorku, Bostonu a Chicagu. Většina letadel ale do Evropy odlétá. Jak přímo z Washingtonu hlásí náš zpravodaj, na tamním Dullesově mezinárodním letišti nápisy upozorňují, že si nikdo nesmí brát do letadel žádné pití ani gely. U vstupů do letištních hal jsou velké kontejnery, kam musejí cestující odhazovat všechny džusy, vody, voňavky, krémy a i lahve s alkoholem.
Jedinou výjimkou jsou léky, inzulín a potravu pro batolata. Tu však musejí rodiče před kontrolou ochutnávat, aby prokázali, že je to opravdu kojenecká výživa. Příruční zavazadla cestující většinou mohou mít, ale procházejí důkladnou kontrolou. Odpoledne se podařilo zmařit pokus o únos letadla katarských aerolinií. Stroj směřoval z jordánské metropole Ammán do katarského hlavního města Daohá. Bez bližších podrobností o tom informovala katarská televize Al-Džazíra.
Podle prezidenta George Bushe naštěstí zmařený plán připomněl Američanům, že jsou i pět let po atentátech na New York a Washington stále ve válce s "islámskými fašisty."
Obavy z terorismu zasáhly také Česko
Lidé odlétající do Velké Británie a Spojených států procházejí na pražském ruzyňském letišti mimořádnou kontrolou a na palubu si s sebou nesmí vzít příruční zavazadla a nápoje. České aerolinie a British Airways dnes zrušily hned několik letů, což postihlo několik stovek cestujících.
Cestující zrušených letů strávili na letišti skoro celý den. V dlouhých frontách pak čekali na informace od leteckých společností a letenky na jiný termín. "Nejbližší volné lety jsou ale někdy až za několik dní," říká jedna z cestujících, která měla se sestřenicí letět do Spojených států.
Až do odpoledních hodin byli na letišti i cestující z ranních letů. Ti ještě prošli pasovou kontrolou, jejich letadlo už ale Prahu neopustilo. Lidem celá situace často komplikovala život jak v osobním tak pracovním životě. Někteří odjížděli na dovolenou jiní se zase vraceli z prázdnin v Čechách. Situaci se ale snažili brát s nadhledem.
Zpřísněná bezpečnostní opatření jsou i na brněnském letišti v Tuřanech. Cestující, kteří chtějí letět do Británie nebo do Spojených států si do letadla nebudou moci v příručním zavazadle vzít žádné tekutiny, a to ani v originálních obalech.
Cena ropy jde dolů
Na zmaření teroristického útoku reagovala cena ropy na světových trzích. Klesla téměř o dva dolary na 75 dolarů 45 centů za barel. Obchodníci mají totiž obavy, že lidé budou mít znovu strach z létání, což aeroliniím sníží zisky a v konečném důsledku povede k nižší poptávce po leteckém palivu.
Cena benzínu v Amsterodamu a Rotterdamu prudce klesla. Právě od těch se odvíjejí i ceny v České republice. Benzín jen za čtvrtek na trzích zlevnil o 5 a půl procenta.