Na ebolu už v Africe zemřelo více než 7500 lidí, boj s nemocí má částečné úspěchy
Ebole už v západní Africe podlehlo 7518 lidí, v nejvíce postižených zemích se už nakazilo více než 19 tisíc lidí. Nová čísla uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Zasažené země přijel podpořit i generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun, který přicestoval do Sierry Leone.
Boj proti zákeřné nemoci má alespoň někde částečné úspěchy.
„V některých oblastech jsme už několik týdnů nezaznamenali ani jediný případ. Takže je vidět, že když se pečlivě dodržují všechna opatření a zapojí se k nim i lokální komunity, můžeme počet nově nakažených výrazně snížit, nebo dokonce šíření nákazy úplně zastavit,“ řekl mluvčí Světové zdravotnické organizace Gregory Hartl.
Většina lidí podlehla smrtelnému virovému onemocnění v trojici nejpostiženějších zemí - v Guineji, Libérii a Sieře Leone. Zbylé případy infekce a 10 případů úmrtí připadají na dalších pět států.
Nemocnice v Glasgow přijala pacienta s ebolou, prý je to zdravotnice ze Sierry Leone
Číst článek
Nemoci podlehl například Liberijec, který přicestoval s nákazou do USA, nebo dvojice duchovních, které z Afriky evakuovalo Španělsko.
V současné době neexistují proti tomuto virovému onemocnění žádné ověřené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se ale zkouší. Dvě očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, první výsledky jsou uspokojivé. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole.