Po dohodě vlád ČR a USA o radaru se čeká na reakci Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin jedná v Bukurešti se státníky členských zemí Severoatlantické aliance. Politici se ale zatím domlouvají za zavřenými dveřmi, tématem je možná i uvažované začlenění Ukrajiny a Gruzie do NATO. Těmto zemím sice aliance zatím nenalinkovala cestu prostřednictvím takzvaného akčního plánu pro členství, ale budoucí vstup jim slíbila. Proti členství obou bývalých sovětských republik v NATO ostře protestuje právě Rusko.
Předpokládá se ale, že ruský prezident nebude útočný a na vrcholném summitu Severoatlantické aliance promluví o věcech, ke kterým se NATO a Moskva stavějí shodně nebo obdobně. Na sporná témata, jako je například plánovaná protiraketová obrana USA v Evropě, se Vladimir Putin zřejmě zaměří až na nadcházející schůzce se svým americkým protějškem Georgem Bushem v Rusku.
Putin se ještě před příjezdem do Bukurešti vyjádřil pouze ke Gruzii. Pokud by se přiklonila k Západu, její separatistické oblasti - Jižní Osetie a Abcházie - podle něj mohou počítat s plnou podporou Ruska.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko zase na summitu přesvědčoval severoatlantické spojence o tom, že by Ukrajině měli umožnit členství v alianci co nejdřív. "Jsme jediná nečlenská země, která se účastní všech mírových operací NATO," prohlásil Juščenko.
Americká protiraketová obrana by se měla stát součástí společné strategie Severoatlantické aliance. Hlavní vyjednavač amerického ministerstva zahraničí John Rood vyjádřil potěšení nad tím, že na summitu v Bukurešti NATO formálně uznalo hrozbu ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea, a podpořilo dohodu USA s Českou republikou a také jednání s Polskem.
John Rood ujišťuje: "Češi se nemají čeho bát. V dohodě, kterou jsme vyjednali, je zakotvené právo české vlády schválit všechny návštěvy z kterékoli země. V tomto ohledu je podle nás chráněná svrchovanost České republiky. Mimochodem to byl americký návrh, abychom právě tohle do smlouvy dostali," dodal hlavní vyjednavač ministerstva zahraničí USA John Rood v rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu v Americe Vítem Pohankou.
Vyjednavač Rood pokračoval: "Další věc, kterou jsme zdůrazňovali při jednání s našimi ruskými kolegy, bylo, že pokud by mělo dojít k návštěvě zamýšlených zařízení v České republice nebo v Polsku, musejí o tom jednat i s vládami těchto dvou zemí. Ty také musejí případné návštěvy schválit."
Rusové ale dál považují zamýšlený radar v Česku za provokaci. Hlavní vyjednavač amerického ministerstva zahraničí John Rood oponuje: "Tato zařízená nesměřujeme proti Rusku a navíc si nemyslíme, že by byla účinná. Například jsme navrhli rozmístit v Polsku až 10 protiraketových střel. Rusové mají stovky raket a tisíce nukleárních hlavic. Náš protiraketový plán by tak zjevně nebyl proti takové hrozbě účinný. I to dokazuje, že tohle opravdu není náš úmysl."
Chcete se podívat na už fungující protiraketové základny? Základnu na Aljašce najdete ZDE. Na radarovou základnu na Marshallových ostrovech zas můžete zavítat TADY.