Katalánský expremiér Puigdemont odletěl do Dánska. Španělská prokuratura žádá o aktivaci eurozatykače

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont v pondělí poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl koncem října před hrozbou vazby ve Španělsku. Informoval o tom deník El País. List zároveň s odvoláním na zdroje z prokuratury uvedl, že španělské státní zastupitelství už požádalo soudce nejvyššího soudu o aktivaci eurozatykače na Puigdemonta. Týž soudce zrušil evropský zatykač začátkem prosince a odmítl aktivaci i nyní.

Kodaň / Madrid (Aktualizováno: 13:51 22. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský expremiér Carles Puigdemont po příletu do dánské Kodaně

Katalánský expremiér Carles Puigdemont po příletu do dánské Kodaně | Zdroj: Reuters

Puigdemont utekl do Belgie poté, co byl spolu s dalšími členy své vlády po jejím sesazení Madridem obviněn ze vzpoury. Té se měli dopustit snahami o nezávislost Katalánska. Proto také španělská vláda koncem října převzala přímou správu nad Katalánskem, sesadila tamní vládu a rozpustila katalánský parlament.

Katalánský parlament si zvolil za předsedu separatistu Torrenta. Vrátí se Puigdemont?

Číst článek

V prosincových volbách ale znovu získali většinu v parlamentu separatisté, kteří navrhli na katalánského premiéra opět Puigdemonta. Právě v pondělí nový předseda regionálního parlamentu Roger Torrent oznámil jméno kandidáta, kterého koncem měsíce předloží k projednání v plénu, a tím je opět Puigdemont.

Evropský i mezinárodní zatykač (ne však ten španělský) na Puigdemonta a čtyři další exministry, kteří jsou v Bruselu, zrušil soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena začátkem prosince poté, co kauzu převzal od jiné soudkyně. Svůj krok zdůvodnil tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Kandidovali totiž v prosincových volbách, v nichž byli zvoleni poslanci.

Puigdemont chce zpátky do Katalánska, v zemi je ale na něj stále vypsaný zatykač

Číst článek

Španělská média ale tehdy spekulovala, že zrušení eurozatykačů je účelové a souvisí s tím, že belgický právní řád nezná pojem vzpoura a že by mohl katalánské politiky vydat jen na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů.

Španělský soudce odpoledne oznámil, že ani tentorkát nevyhoví žádosti prokuratury a neaktivuje evropský zatykač na katalánského expremiéra Puigdemonta.

Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.

V Dánsku se má Puigdemont na Kodaňské univerzitě zúčastnit debaty o situaci v Katalánsku, nazvané Katalánsko a Evropa, na křižovatce k demokracii? V úterý se má sejít s několika dánskými poslanci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme