Řešení krize v Perském zálivu se o dva dny odkládá. Arabské státy prodloužily Kataru ultimátum

Katar dostal dva dny navíc na to, aby splnil ultimátum skupiny arabských států. To mělo původně vypršet v neděli o půlnoci. Saúdská Arábie a další země přerušily s Katarem diplomatické i obchodní styky, protože podle nich podporuje terorismus. Dauhá obvinění odmítá. Nechce ani splnit podmínky ultimáta.

Dauhá / Katar Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katarský ministr zahraničí šejch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání

Katarský ministr zahraničí šejch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání | Zdroj: Reuters

Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty a Jemen poskytly Kataru 48 hodin navíc, o což ropný emirát v neděli požádal. Tento čas chce Dauhá využít k dalšímu jednání.

Ministr zahraničí, šejch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání řekl, že chce o podmínkách ultimáta jednat. Považuje je totiž za nesplnitelné a mluví o nich jako o šikaně. V sobotu Sání zopakoval, že požadavky arabských států byly vytvořeny tak, aby byly odmítnuty. Dodal, že Katar je připraven „čelit možným důsledkům", ale je také připraven jednat.

Ukončení styků s Íránem a Tureckem, zastavení vysílání Al-Džazíry. Katar dostal požadavky od Saudů

Číst článek

V pondělí by měl odpověď svojí země doručit do Kuvajtu, který je prostředníkem mezi oběma stranami. Arabské státy, které ultimátum vydaly, budou o Katarském návrhu na řešení krize jednat ve středu v Káhiře.

S čelnými představiteli některých zemí v oblasti Perského zálivu hovořil v neděli americký prezident Donald Trump. V telefonických rozhovorech, které vedl s jednotlivými představiteli, je vybízel k jednotě a zopakoval, že je důležité přestat s financováním teroristů a zdiskreditovat ideologii extremistů. Podle agentury Reuters rovněž vyjádřil své „znepokojení" nad stávajícím sporem mezi Katarem a některými z jeho sousedů v oblasti.

'Podporuje terorismus, rozvrací stabilitu.' Jak číst velké arabské tažení proti malému Kataru?

Číst článek

Podle agentury AP Trump hovořil se saúdskoarabským králem Salmánem, korunním princem Muhammadem bin Zájidem Nahajánem ze Spojených arabských emirátů a s katarským emírem Taminem Sáním. Jednota regionu je podle Trumpa nezbytná k naplnění cílů nedávného rijádského summitu včetně porážky terorismu a posilování stability v oblasti.

Kataru v případě nesplnění ultimáta hrozí další blíž neupřesněné sankce. Požadavků, které má Katar splnit, je celkem 13. Bojkotující státy podle agentury AP chtějí mimo jiné, aby Katar ukončil vysílání televize Al-Džazíra, vydal všechny lidi stíhané čtveřicí států kvůli obvinění z terorismu, přestal financovat organizace, které jsou na americkém seznamu teroristů.

Malý, ale bohatý Katar obklopují nepřátelé a přichází o spojence. Zbyl mu jen šíitský Írán

Číst článek

Dále má Dauhá uzavřít tureckou vojenskou základnu v Kataru a ukončit diplomatické kontakty s Íránem. Ten přitom spolu s Tureckem Kataru poskytuje dodávky základního zboží, poté, co bojkotující země zásobování i veškeré další kontakty před měsícem uťaly.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty 5. června přerušily s Katarem diplomatické styky i dopravní spoje. K podobným postihům později sáhly i další země jako Jordánsko a Jemen a nyní již Katar izoluje přes deset blízkovýchodních i afrických států.

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme