Ukrajina a Rusko tento měsíc měly do Kataru vyslat své delegace, které měly jednat o dohodě, jež by zastavila útoky na energetickou infrastrukturu na obou stranách.
S Haníjovou rodinou a odhadovaným nástupcem Chálidem Mišálem se v pátek v Dauhá setkal turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který rovněž dorazil na pohřeb.
Umírněný politik a diplomat, „ten rozumný“ z dvojice lídrů Hamásu. Takové přídomky ověnčují Ismáíla Haníju. Figuroval ale také na seznamu teroristů a byl na něj vydaný zatykač pro válečné zločiny.
Biden požádal i palestinské hnutí Hamás, aby nabídku přijalo. To ve svém prohlášení uvedlo, že izraelskou nabídku vnímá pozitivně a je připraveno o ní jednat.
Nepřímé rozhovory mezi Izraelem a Hamásem, na nichž se kromě Kataru podílí i Egypt či Spojené státy, už nějakou dobu stagnují a přesunem politického vedení Hamásu z Kataru by se mohly úplně zastavit.
„Jordánsko sice tvrdě kritizuje Izrael za často velmi brutální zacházení s Palestinci v Gaze. Zároveň je pro Jordánce lepší být za dobře ne nutně s Izraelem, ale se Spojenými státy,“ říká Tureček.
Pětice Australanek podstoupila na letišti v Dauhá v roce 2020 nucenou intimní prohlídku s cílem zjistit, zda ženy nedávno neporodily. V odpadkovém koši na letišti byl totiž nalezen novorozenec.
Zároveň uvedl, že od Hamásu „nepřišla žádná skutečná odpověď“ a že Hamás „má stále nepřijatelné požadavky“. „Nechtějí se nikam posunout a chtějí rozdmýchat boje o ramadánu,“ tvrdí izraelský premiér.
Příměří by nastalo výměnou za propuštění více než 100 rukojmích, které zadržují teroristé Hamásu. Vyjednávání vedou Američané, podle nich ale stále není shoda v některých důležitých bodech.
„Česká poptávka je primárně uspokojována především dovozy z Norska, takže nyní můžeme říct, že katarský plyn pro nás není bezprostředně důležitý,“ říká odborník Michal Kocůrek pro Český rozhlas Plus.
„Bez toho, že by Palestinci dosáhli na dlouhodobý cíl, tak stabilita v regionu nebude a nepokoje se budou opakovat periodicky, jako jsme toho byli svědky dosud,“ řekl český prezident.
K izraelským rukojmím drženým hnutím Hamás v Pásmu Gazy se během několika dní dostanou potřebné léky. Podle kanceláře izraelského premiéra Netanjahua to zajišťuje dohoda, kterou dojednával Katar.
V Izraeli by měl Pavel navštívit také jednu z napadených vojenských základen u Pásma Gazy. Izrael s ČR by zároveň měly podepsat memorandum o kybernetické spolupráci.
Podle zdrojů veřejnoprávní televize Kan, by to mohlo být součástí řešení, které by zajistilo propuštění všech rukojmích stále držených v Gaze a napomohlo ukončení války.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se vyjádřil, že je přesvědčen. že ofenziva v Pásmu Gazy pomohla k propuštění části rukojmích. Chce na Hamás dále tlačit.
Češi začali ve velkém stylu a za stavu 8:2 donutili soupeře k brzkému time-outu. Druhá sada se rozhodovala až v koncovce, za stavu 19:19 udělal Schweiner dvě nevynucené chyby.
Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války.
Evropským parlamentem otřásl před rokem obří korupční skandál – „Katargate“. „Neměli bychom se na to dívat jen jako na problém několika zkažených jablek v celém košíku,“ domnívá se Shari Hindsová.
„Pro izraelskou vládu, je výhodnější pokračovat ve vojenské operaci a plnit svůj počáteční slib, že Hamás vymaže ze zemského povrchu. “ říká Milan Slezák, analytik Českého Rozhlasu.
Spojené státy podle íránského prezidenta Ebráhíma Raísího poslaly jasný vzkaz „ose odporu“ na bitevním poli. „Zločiny sionistického režimu mohou všechny donutit k akci,“ uvedl.
Tel Aviv/Washington||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Matka a dcera pocházely ze státu Illinois a v Izraeli oslavovaly narozeniny příbuzného a židovský svátek Simchat Tóra. Propuštění zprostředkovával podle Reuters Katar.
Podle katarského činitele otestuje návrat dětí na Ukrajinu systém, který stát Perského zálivu zkouší po měsících tajných rozhovorů s Moskvou a Kyjevem.