V USA obvinili 16 republikánů z ‚těžkého zločinu‘. Podvodem chtěli zvrátit volby ve prospěch Trumpa
Prokuratura v americkém státě Michigan obvinila 16 republikánů z těžkých zločinů za to, že se neoprávněně prezentovali před úřady jako volitelé tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa ve volbách v roce 2020. Ve skutečnosti v tomto státě vyhrál Trumpův protikandidát a současný prezident Joe Biden, uvedla ve středu agentura AP.
Podle prokurátorky se členové Republikánské strany v „koordinovaném úsilí“ pokoušeli v několika klíčových státech, včetně Michiganu, pomocí falešných dokumentů ovlivnit volby ve prospěch Donalda Trumpa.
Kromě Georgie taky Arizona. Trump čelí dalšímu obvinění ze snahy zmanipulovat výsledky voleb
Číst článek
Trump po hlasování odmítl uznat, že jej současný prezident z Demokratické strany Biden porazil ve spravedlivých volbách, a místo toho šířil fámy o podvodech s hlasy a naléhal na činitele v klíčových státech, aby zakročili.
Tým zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe jeho chování vyšetřuje řadu měsíců a před velkou porotou v této souvislosti nedávno vypovídal i Trumpův zeť Jared Kushner. Vyšetřovatelé také zkoumají Trumpův podíl na násilnostech ze 6. ledna, které byly jakýmsi vyvrcholením povolební kampaně poraženého kandidáta.
Giulianimu hrozí vyloučení z další advokátní komory. Po Trumpově prohře mluvil o volebních podvodech
Číst článek
„Aktivity falešných volitelů podkopaly důvěru veřejnosti v integritu našich voleb a věříme, že také jasně porušily zákony, podle kterých řídíme naše volby v Michiganu,“ uvedla v prohlášení citovaném agenturou Reuters prokurátorka Dana Nesselová z Demokratické strany.
Členové skupiny jsou obviněni ze spolčení za účelem těžkého zločinu, za což jim hrozí až 14 let vězení. Prokuratura je viní také z porušení volebního zákona, za což hrozí i pokuta až 10 000 dolarů (212 000 Kč).
Skupina je obviněná, že se sešla 14. prosince 2020 a podepsala několik dokumentů, v nichž bylo uvedeno, že jsou Trumpovi kvalifikovaní volitelé. Tyto falešné dokumenty byly poté předány Senátu USA a Národnímu archivu.
Když budu prezident, vyřeším válku na Ukrajině za 24 hodin, prohlašuje Donald Trump
Číst článek
V lednu loňského roku Nesselová požádala federální žalobce, aby zahájili trestní vyšetřování, píše AP.
‚Nevěrní‘ volitelé
Spojené státy mají přímou volbu prezidenta, ale hlasy odevzdané v jednotlivých státech se sčítají odděleně. Každý stát má přidělený počet volitelů, kteří pak odevzdají své hlasy ve prospěch jednoho z kandidátů.
Výhra ve státě znamená zisk hlasů všech volitelů, teoreticky se však někteří můžou rozhodnout hlasovat pro někoho jiného, nejen pro poraženého prezidentského kandidáta, ale prakticky kohokoliv.
Americké prezidentské kandidatury. ‚Známé firmy‘ Biden a Trump, pokračovatel Kennedyů a dvě ženy
Číst článek
To se v historii stalo několikrát, například v roce 2016 někteří volitelé nehlasovali pro Donalda Trumpa, i když v jejich státě vyhrál.
Místo toho vyjádřili podporu například bývalému ministru zahraničí Colinu Powelovi (který nekandidoval) nebo senátorovi Berniemu Sandersovi, který prohrál už v primárkách Demokratické strany (s pozdější Trumpovou vyzývatelkou Hillary Clintonovou).
K situaci, kdy vyslaní volitelé nehlasovali tak, jak jim volební výsledky z jejich státu ukládaly, docházelo spíše v 19. století. Nikdy se nestalo, že by tyto hlasy změnily výsledek prezidentských voleb.