Vitáskovou obžalovali ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Krajský soud v Brně ji odsoudil v únoru 2016 k 8,5 roku vězení. Odvolací soud ji osvobodil.
Vitásková začala být stíhána od března 2013, zprošťující rozsudek vynesl Krajský soud v Brně v lednu 2019. Šlo o kauzu chomutovských solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun.
Lhůta pro nominaci skončí v úterý 8. listopadu v 16 hodin. Do pondělního poledne podle ředitele ministerského odboru voleb Tomáše Jírovce přihlášku podalo 14 kandidátů.
Dostatek podpisů podle zjištění iROZHLAS.cz deklaruje J. Bašta, V. Boštík, T. Březina, K. Diviš, P. Fischer, J. Kotáb, D. Nerudová, P. Pavel, D. Rohanová, A. Vitásková a T. Zima.
Vitásková původně žádala půl milionu korun za dva výroky, druhý z nich byl ale únosnou mediální zkratkou. Soud přiznal Vitáskové nejprve 20 000 korun, odvolací ale odškodnění zvýšil o 60 000 korun.
Podle litery zákona existuje Energetický regulační úřad (ERÚ) už dvacet let proto, aby v souladu s evropskou legislativou reguloval energetický trh. A to výslovně v zájmu spotřebitelů.
Stát nelze podle soudce Ondřeje Růžičky vinit z toho, že společnost, se kterou žena plánovala uzavřít smlouvu na manažerskou pozici, nectila presumpci neviny. Rozhodnutí není pravomocné.
Vitáskovou vinili ze zneužití pravomoci šéfky Energetického regulačního úřadu, když do funkce místopředsedkyně úřadu jmenovala Veseckou, která neměla požadovanou praxi, ani se v oboru neorientovala.
Majitelé některých solárních elektráren získali podle obžaloby neoprávněně licence, díky nimž dosáhli na výhodnou cenu elektřiny dodané do sítě, která platila pro elektrárny s licencí do roku 2010.
Jihlavský soud uložil exšéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců. Zopakoval loňský verdikt, jejž zrušil odvolací soud.
Jihlavský soud původně Vitáskovou potrestal podmíněným trestem dva roky s odkladem na 30 měsíců. Soudce Zdeněk Chalupa nižší trest odůvodnil i délkou soudního řízení, které začalo v lednu 2016.
Podle obhájce Vitáskové má soud prokázat, proč jmenovala další místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu Renátu Veseckou. Za její jmenování dostala původně podmíněný trest.
Za nezákonné trestní stíhání chce po státu vyplatit 35 milionů korun. Soud v Brně ji nejprve poslal na osm a půl roku do vězení, další ji ale pak viny zprostil. Verdikt letos potvrdil Nejvyšší soud.
Za přípravu závažného podvodu v souvislosti s údajně nedokončenými elektrárnami dostali oba bratři nepodmíněné tresty šest let a devět měsíců vězení. Proti trestu podali ústavní stížnost.
Nejvyšší soud částečně vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a nařídil zpřesnit důvody zproštění Aleny Vitáskové, bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu.
Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dostala podmínku za zneužití pravomoci veřejného činitele. Trest jí ve středu vyměřil Okresní soud v Jihlavě.
Podle Vitáskové Veseckou kvalifikovalo vyjádření v jejím životopise, že se během celé své právnické praxe setkávala s případy zabývajícími se energetikou.
Vitásková před jednáním na Hradě věc odmítla komentovat s tím, že ji prezident pozval. „Takže témata bude určovat on. Dopředu je neznám.“ Komentář slíbila po setkání, pak se ale rozmyslela.
Prezident Miloš Zeman udělí bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 28. října státní vyznamenání. Uvedl to neděli ve vysílání Frekvence 1.
Ústavní soud v úterý zamítl stížnost Energetického regulačního úřadu a jeho bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové proti policejním prohlídkám v roce 2015.
Unie státních zástupců se ohradila proti výroku Miloše Zemana. Podle prezidenta není vyloučeno, že stíhání exšéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové mohli iniciovat solární baroni.