Cvičení má „prověřit schopnost společně převzít moc, zahájit společné útoky a obsadit klíčové oblasti,“ uvedla Čína. Peking nikdy nevyloučil možnost použití síly s cílem dostat Tchaj-wan pod kontrolu.
Tchaj-wan zaznamenal v sobotu obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkostii. A to den poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken ukončil návštěvu Číny.
Čína dál navyšuje svůj rozpočet na armádu. Loni i letos to bylo vždy o sedm procent, a to bez ohledu na to, že její ekonomika za uplynulé dva roky tolik zdaleka nerostla.
chaj-pej, podle níž manévry ohrožují regionální stabilitu a bezpečnost, uvedla, že 42 čínských letounů a osm lodí překročilo středovou linii v Tchajwanské úžině, která odděluje Tchaj-wan od Číny.
Peking minulý týden zahájil vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu. Manévry bezprecedentního rozsahu měly skončit uplynulou neděli. Podle Pekingu bude cvičení probíhat až do 15. srpna.
Tchajwanský premiér Su Čen-čchang v neděli uvedl, že Čína svými arogantními armádními manévry ohrožuje regionální mír a stabilitu, a že by měla přestat s protahováním svalů své armády.
Předtím ministerstvo oznámilo, že Tchaj-wan v pátek pozdě večer vypálil světlice, aby varoval sedm bezpilotních letounů, které kroužily nad jeho souostrovím Ťin-men.
Operační skupinu vede první čínská letadlová loď Liao-ning, která byla uvedena do služby. Mezi doprovodnými plavidly je i obří torpédoborec Nan-čchang.
Čínský vojenský rozpočet letos vzroste o 6,8 procenta. To je podle tiskových agentur mírné zvětšení oproti loňsku, kdy výdaje na obranu vzrostly o 6,6 procenta oproti předchozímu roku.
Čínská armáda rozšiřuje operační schopnosti svého letectva a pravděpodobně nacvičuje údery proti Spojeným státům. Uvádí to zpráva amerického ministerstva obrany zveřejněná ve čtvrtek ve Washingtonu.