Podle Výborného je nákazová situace v Evropě kritická a nelze vyloučit, že se bude zhoršovat i v Česku. Celkový počet zvířat usmrcených kvůli ptačí chřipce letos dosahuje téměř 276 000.
V chovu drůbeže Klatovského rybářství v Myslívu na Klatovsku se potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Utraceno bude muset být 27 000 kachen, bažantů, orebic a divokých kachen.
V Kosoříně u Chocně na Orlickoústecku veterinární správa zahájila likvidaci velkochovu drůbeže. V úterý tam testy potvrdily nákazu ptačí chřipkou v jedné z deseti hal závodu.
Nákaza byla zatím potvrzena pouze v jedné hale, v ohnisku nákazy dojde i k likvidaci vajec. O situaci informoval ministr zemědělství i Krajská veterinární zpráva v Pardubicích.
S výjimkou zeleniny by už letos a příští rok Česko nemělo čekat velké zdražování, tvrdí agrární analytik. Ředitel klatovských drůbežáren však už další zlevňování masa nechce.
Některé drůbežárny dokonce na čas přerušily výrobu, přesto jim hrozí ztráty. Zemědělský svaz ukazuje i na nevýhodné podmínky českých zemědělců oproti třeba těm v Polsku.
Dotace pro podporu elektromobility musí ministerstvo průmyslu a obchodu přepracovat, píše Deník E15. Mf DNES zase píše o ochotě Čechů pomáhat také psím uprchlíkům. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Většina obchodních řetězců v minulém týdnu po reportáži České televize pořadu 168 hodin uvedla, že plánuje prodávat po roce 2025 pouze vejce z neklecových chovů.
Polské chovatele kuřat nejspíš čekají kvůli brexitu těžké časy. Kapacita tamních drůbežáren se od vstupu do EU víc než ztrojnásobila. Británie je po Německu jejich druhým nejdůležitějším kupcem.
Drobní chovatelé v těchto dnech pořádají doslova nájezdy na drůbežárny. Mohou za to vysoké ceny vajec v Česku. Lidé chtějí mít doma totiž nejen mladé slepice, ale spokojí se i s těmi takzvaně vynesenými. Také ty ještě nějaký čas dokážou papírová plata vejci naplnit.
Česko se bouří proti faktu, že některé země Evropské unie nezlepšily životní podmínky nosnic v drůbežárnách. Směrnice, která tuto problematiku řeší, je přitom platná už 12 let.
Horšovský Týn řeší velkou ekologickou havárii. O víkendu došlo k úniku zbytků slepičího trusu do dvou rybníků v Jivjanech, kde se předpokládá úhyn více než patnácti set kusů ryb. Ty se v zamořené vodě dusí a naděje na přežití je pro ně minimální.
Intergal Vrchovina, jeden z největších tuzemských zpracovatelů drůbeže, bude masivně propouštět. O práci v provozu Skořenice u Chocně by mohlo přijít kolem 200 lidí.
Šestice českých a moravských chovatelů drůbeže je podezřelá z uzavření kartelové dohody při určování cen. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s nimi zahájil správní řízení. Šest společností vyzvalo v prosinci ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh své produkty, pokud nedostanou 20 korun za kilogram drůbeže.