Po listopadové nehodě v Novém Sadu se v Srbsku vzedmuly studentské protesty. Demonstrující požadují řádné fungování státních institucí a přijetí odpovědnosti za 15 mrtvých, které si tragédie vyžádala.
Nedělní protesty si vyžádaly nejméně 95 obětí. Úřady po nich vyhlásily v zemi zákaz vycházení a zablokovaly přístup k internetu. Demonstranti ale navzdory tomu vyšli v pondělí do ulic metropole znovu.
„Nechceme levnou jízdu za horším vzděláváním,“ kritizují studenti kroky vlády. Sklízí za to uznání, ale i kritiku. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byla studentka Lenka Štěpánová.
Zástupci studentů odložili jednání s hongkongskou vládou kvůli útokům příznivců čínské politiky. Demonstrace v ulicích města trvají už přes týden a značně komplikují všední život ve městě.
Jen na několik dní utichly protesty proti krajskému náměstkovi ministra školství z KSČM Václavu Sloupovi. Studenti i pedagogové stále chtějí, aby kvůli své minulosti odstoupil. Tentokrát vyzvali studenti otevřeným dopisem hejtmana kraje Josefa Novotného z ČSSD, aby se o odvolání Sloupa zasadil.
Ministr školství Josef Dobeš dnes definitivně rozhodne o osudu plzeňských práv. Akreditační komise v úterý rozhodla, že má fakulta skončit už v červenci a ne v říjnu, jak komise původně navrhovala. Konečné rozhodnutí je ale na ministerstvu školství. Ve hře je osud 1500 studentů. Mnozí proto odjíždí do Prahy protestovat.
S hesly ‚Svobodu nedáme‘ a ‚Dobeše do koše‘ přišlo před Úřad vlády demonstrovat na 10 tisíc studentů. Další tisíce vyjádřily nesouhlas s chystanou reformou vysokých škol také v Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Ostravě. Nejen studenti, ale i akademici se shodují v názoru, že reforma je sice potřeba, ale se zcela jinými parametry.
Týden protestů proti reformě univerzit pokračuje. Studenti otevřou školy veřejnosti a na některých budou i přespávat. Ministr školství Josef Dobeš sice studentům ustoupil, když včera zrušil zavedení školného. Navrhne, aby platili jen za překročení běžné délky studia. To je ale podle vysokoškoláků jen drobná úprava. Víc jim vadí zamýšlené užší propojení škol s politikou a byznysem, které považují za omezení akademických svobod.
Systém financování ve vysokém školství zůstane při starém, protože akademici a vláda se jako už několikrát předtím neshodnou. Zákon o vysokých školách ani zákon o finanční pomoci studentům, kvůli kterým akademická obec pořádá veřejné protesty, se zřejmě nepodaří prosadit. Ve 20 minutách Radiožurnálu to předpověděl ekonom, člen NERV a spoluautor Bílé knihy terciárního vzdělávání Daniel Münich.