„Tato nová formulace napomáhá plně mobilizovat širokou veřejnost a zapojit ji do oblasti národní bezpečnosti,“ uvedl zástupce ministerstva, kterého citoval deník Legal Daily.
Slovní spojení jako Bulharská Betty anebo Švédská rapsodie jsou přezdívkami radiových stanic. Tajné služby jimi předávaly instrukce agentům za studené války.
V archivu někdejší východoněmecké tajné policie Stasi byl nalezen identifikační průkaz této nechvalně známé organizace na jméno nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina.
Zasílání balíků ze západu na východ rozděleného Německa bylo jednou z cest, jak příbuzným a známým doručit západoněmecké marky a zboží, které v NDR nebylo.
Západní farmaceutické společnosti testovaly léky na občanech východního Německa. Dokazuje to studie, kterou v Berlíně představil tým badatelů. Mezi lety 1961 a 1990 provedly západní firmy v sousedním státu na 900 klinických testů. Výhody z toho plynuly nejen daným pacientům, ale především samotné NDR.
Německý úřad pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné služby Stasi patří k nejrenomovanějším institucím svého druhu. Práce s archivy jedné z nejobávanějších tajných služeb by mohl sloužit jako vzor stejným ústavům v zemích bývalého komunistického bloku. Dnes do jeho čela nastoupil nový ředitel. Po Joachimu Gauckovi a Marianne Birthlerové je jím další velmi uznávaná osobnost – sedmapadesátiletý bývalý bojovník proti komunistickému režimu a respektovaný novinář Rolland Jahn. „Detailní prozkoumání činnosti Stasi je důležitou věcí pro hygienu demokratické společnosti,“ říká Jahn.
Německý úřad pro dokumentaci činnosti východoněmecké tajné služby Stasi má ode dneška nového ředitele. Je jím Roland Jahn, bývalý východoněmecký disident a muž, kterého Stasi násilně vystěhovala do západního Berlína. Úřad archivuje 111 kilometrů složek lidí, které obávaná východoněmecká tajná služba sledovala nebo o nich sbírala informace.
Východoněmecká policie Stasi je pojem, který doposud budí rozporuplné dojmy. Další si budou moct vytvořit návštěvníci nové stálé návštěvy, která je ode dneška k vidění v Berlíně.
Disponovala možná nejobávanějším bezpečnostním aparátem ze všech totalitních režimů ve střední Evropě, a stejně "vichru svobody" neodolala. Řeč je o někdejší Německé demokratické republice, jejíž vládnoucí garnituru před dvaceti lety "smetly" světové události i takzvaná mírová revoluce vlastních obyvatel.
Kancléřku Angelu Merkelovou se podle jejích vlastních slov snažila v 70. letech naverbovat východoněmecká Stasi. Ze spolupráce se vyvlékla jednoduchým trikem. Důstojníkovi státní bezpečnosti řekla, že je příliš upovídaná...