„Pokud se lidé v nejbližších dnech vydají do lesa třeba na sběr lesních plodů nebo na procházku, určitě by bylo dobré, aby se dívali nad sebe do korun stromů.“
Některý ze tří povodňových stupňů platil v 5 ráno na 123 místech, zatímco před půlnocí jich bylo 80. Hladiny toků mají podle meteorologů nadále stoupat během noci a o víkendu.
„Při takovém větru hrozí vývraty stromů, hrozí sesuvy, takže pak je opravdu namístě výstraha nechodit do lesa, nechodit moc do parků a kolem stromů,“ říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Informovanost hejtmanů ze strany vlády je dobrá, šéf Jihomoravského kraje Grolich. Starostové podle něj nejlépe znají svá území, je důležité, aby oni udělali potřebná opatření.
Sníh způsobuje komplikace v dopravě na některých místech v Rakousku, řidiči by se na výše položená místa neměli vydávat bez zimní výbavy, upozorňuje agentura APA.
Co si dát do evakuačního zavazadla, jak co nejvíce zabezpečit majetek před velkou vodou a co sledovat? Aktuální vývoj počasí by měli podle pokynů sledovat všichni, i lidé mimo záplavové oblasti.
V Česku má během pátku dál vytrvale pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území hrozí záplavy. K večeru situaci zkomplikuje silný vítr, který může mít v nárazech okolo 100 kilometrů za hodinu.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o části Vysočiny či jižní část Šumavy. Intenzivní déšť se oproti předchozí prognóze dostane od pátku víc na západ na Ústecko a Plzeňsko.
Česko zažilo na konci srpna a začátkem září mimořádně horké a suché počasí. Zlom přišel v pondělí, kdy začalo pršet a ochladilo se, výrazný propad teplot má přijít ve čtvrtek.
Poruchy energetici odstraňují, ale silný vítr fouká dál. Výstraha meteorologů platí do středečního večera, v nárazech může mít vítr rychlost 55 až 70 kilometrů za hodinu.
Na trati mezi Studencem a Budišovem zastavil vlak před spadlým stromem před 17.30, jezdily tam náhradní autobusy. Provoz vlaků byl obnovený okolo 19.00.
Výstrahu před silným větrem v sobotu vydala Horská služba Krkonoše pro celou oblast horských hřebenů, pro kterou platí zároveň upozornění na ledovku a náledí.
Meteorologové varují před větrem a zvedáním hladin řek odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky. V povodí horního Labe a horní Jizery může být překročen druhý povodňový stupeň.
Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silným větrem platí od půlnoci z neděle na pondělí do pondělního poledne pro Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský a Olomoucký kraj.
V pondělí by mělo být odpoledne v části Česka až sedm stupňů, v severovýchodních Čechách, na Moravě a ve Slezsku se ale teploty budou ještě držet kolem nuly.
Podmračené počasí vydrží i o silvestrovském víkendu, na většině území ČR se objeví déšť nebo přeháňky, od středních poloh mohou být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty dosáhnou deseti stupňů.
Větrné počasí přetrvá v části Česka až do pondělního dopoledne. Až do odvolání je v platnosti výstraha před vzestupem hladin řek. Husté sněžení a silný vítr nyní dál působí problémy s elektřinou.
Většina výjezdů hasičů se od večera do rána týkala popadaných větví a stromů na komunikace. Na Vsetínsku je na dvou tocích první stupeň povodňové aktivity.
Dopoledne se sníh držel v krajině zhruba od 700 metrů nad mořem, více ho bylo v Krkonoších. Sníh napadl také v Orlických horách. Je pravděpodobné, že v podhůří v následujících dnech roztaje.