Štěpánka doporučila výběrová komise, před niž předstoupil jako jediný uchazeč o uvolněnou funkci. Končící nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se závěrem komise souhlasil a navrhl Štěpánkovo jmenování.
Dosud Zdeněk Štěpánek na Vrchním státním zastupitelství v Praze působil jako náměstek, tamní provoz dobře zná, sám ale navenek zatím příliš vidět nebyl. Server iROZHLAS.cz proto přináší jeho profil.
Zdeněk Štěpánek se specializuje na hospodářskou a finanční kriminalitu, korupci a trestnou činnost úředních osob. V soustavě státního zastupitelství působí od roku 2005.
Kvůli machinacím s veřejnými penězi a porušování dotačních pravidel za Kaderkovy éry navíc Národní sportovní agentura (NSA) nařídila, aby tenisový svaz vrátil 30 milionů korun ze státní dotace.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž rezignoval. Ve funkci ho nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
„Všechno se odehrálo velmi korektně. Osobní a rodinné důvody se asi těžko dají rozporovat,“ hodnotí pro Radiožurnál právník a publicista Tomáš Němeček.
„Možná jsou nějaké jednotlivosti a jedinci, kde by se mohlo pracovat lépe, ale jinak v celku hodnotím úřad a jeho chod velmi pozitivně,“ říká Radim Dragoun, vrchní státní zástupce v Olomouci.
„Nemáme pomalé rozhodování soudu. Ze statistik deset let nazpátek vyplývá, že trestní řízení v těch běžných věcech trvá do jednoho roku,“ vysvětluje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Stříž navštívil olomoucké vrchní státní zastupitelství ve čtvrtek, rozhodl se tak řešit neutěšenou situaci, která nastala po rezignaci šéfa olomouckého zastupitelství Daňhela.
„Klíčové pro mě je, že u zásadních kauz, kde se trestní právo střetlo s výkonem politiky, došlo k odsuzujícím rozsudkům,“ podotýká v rozhovoru nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který v minulosti olomoucké žalobce opakovaně kritizoval, vzkázal, že vzal Daňhelovu rezignaci „s politováním na vědomí“.
„Daň byla v daňových řízeních prováděných u čtyř daňových subjektů doměřena z titulu neuznání nákladů za reklamní plnění,“ uvedl Specializovaný finanční úřad.
Daňhel by tak nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Ve funkci v Olomouci jej od jara zastupoval náměstek Pavel Komár.
O úniky se zajímá i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. „Nejvyšší státní zástupce si vyžádá výsledky šetření Vrchního státního zastupitelství v Praze a bude věc nadále sledovat.“
Praha||Martin Štorkán, Jakub Mikel|Zprávy z domova|Exkluzivně
Radiožurnál získal zásadní policejní dokumenty, které popisují fungování údajné organizované skupiny, kvůli níž ve středu zasahovali detektivové na pražském magistrátu.
Praha/Olomouc||Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
Další obvinění v rámci operace Tumor – zátahu proti únikům z policejních databází – si vyslechly tři osoby: jeden již stíhaný policista, jedna fyzická a jedna právnická osoba.
Praha||Martin Štorkán, Zdislava Pokorná|Zprávy z domova|Původní zpráva
„V případě obviněného bývalého soudce Vrchního soudu v Praze vyšetřování i nadále pokračuje,“ odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Zdeněk Štěpánek.
Tumor, operace inspekce proti únikům z policejních databází, se rozrůstá: jak zjistil server iROZHLAS.cz, obvinění si nově vyslechli další dva lidé. Soupiska stíhaných tak čítá už celkem 9 osob.
V případu je obviněno pět lidí a jedna právnická osoba. Policisté je obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu.
Aféra známá jako hilsneriáda se začala odvíjet od vraždy křesťanské dívky Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku koncem března 1899. Zatčen byl dvaadvacetiletý Žid Hilsner, který se živil žebrotou.
S výsledky šetření vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová seznámila ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), která je však podle šéfky pražských žalobců odmítla akceptovat.
„Hodnotím tak z pohledu toho, jak byla vedena obhajoba, i z pohledu toho, jak soudy ve věci rozhodovaly,“ vysvětlila Bradáčová, proč považuje kauzu Davida Ratha za nejnáročnější v kariéře.
Vrchní státní zastupitelství podle Bradáčové v dohledových prověrkách také upozorňovalo na to, že výrok v zastavovacím usnesení a jeho odůvodnění neodpovídalo dokazování ve spise.