Izraelský ministr vnitra Moše Arbel vyzval orgány činné v trestním řízení, aby neprodleně konaly. Incident odsoudili izraelský prezident Jicchak Herzog i premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že Izrael nemá v úmyslu znovu obsadit Gazu. Čelí ale tlaku ministrů vlastní vlády, kteří záměr podporují – a ti by třeba mohli jeho vládu „svrhnout“.
„Včera jsme odtud utíkali třikrát. Stříleli, dělali problémy. Přišli osadníci i s vojáky. Kdyby s sebou neměli vojáky, báli by se přijít, ale s vojáky se cítí silní,“ vypráví Abd al-Azím.
Je to první takové rozhodnutí pod novou vládou premiéra Benjamina Netanjahua. A podle agentury Reuters pravděpodobně vyvolá odmítavou reakci Spojených států.
Norma se označuje jako zákon o uspořádání sídel v Judeji a Samaří a přijata byla v roce 2017. Měla pomoci zlegalizovat osady vystavěné bez povolení na soukromých palestinských pozemcích.
Po čtvrtečním telefonickém jednání se svým izraelským protějškem to oznámil šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Pozvání podle Petříčka přijal s radostí.
„Chápu, že v českém kontextu to možná zní překvapivě a nekonvenuje to Hradu a části parlamentních stran. Kritika uváděná v tomto dopise je ale stále relativně mírná a přátelská,“ říká odborník.
Podle izraelského webu The Times of Israel v úterý Netanjahu rovněž řekl, že hodlá v budoucnu anektovat všechny židovské osady na Západním břehu Jordánu.
Izraelské banky nabízejí finanční služby novým osadníkům a radám na území okupovaného Západního břehu Jordánu. Tvrdí to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.
V židovských osadách na Západním břehu Jordánu žije 800 000 Izraelců. Před padesáti lety otevřela cestu k jejich výstavbě šestidenní válka. Z původních několika karavanů vyrostla plně vybavená města.
Sněmovna nesouhlasí s oznámením Evropské komise o specifickém označování zboží ze židovských osad. EK tvrdí, že výrobky pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůžou být v unii prodávány jako zboží vyrobené v Izraeli. Poslanci ale míní, že jde o politické vymezení vůči Tel Avivu a vláda by měla odmítnout podle něj postupovat. Poslanci s výjimkou komunistů přijali usnesení, jímž kterého kroku komise litují.
Zásadní odmítnutí Washingtonu si vyslechl izraelský premiér Benjamin Netanjahu ohledně další výstavby v židovských osadách na palestinském Západním břehu. Americký ministr zahraničí John Kerry při své návštěvě Jeruzaléma nepřijal Netanjahuův návrh, že by Izrael výměnou za další výstavbu v osadách umožnil Palestincům realizovat některé stavební projekty.
Další skupina palestinských vězňů držených v Izraeli se dostane na svobodu 30. prosince. Na propuštění 104 dlouhodobě vězněných Palestinců se obě strany dohodly, aby tím odblokovaly pozastavená mírová jednání.
Syrská občanská válka se přiblížila na dosah židovských osad na Golanských výšinách. Syrští povstalci ráno oznámili dobytí hraničního Kunejtra mezi Sýrií a Golanami, které drží Izrael. Zanedlouho pak syrská armáda vydala prohlášení, že rebely vytlačila. Situace ale zůstává naprosto nepřehledná.
Výroční konference izraelských velvyslanců v Jeruzalémě přerostla ve skandál. Řada diplomatů se totiž pozastavila nad kontroverzním rozhodnutím své vlády vybudovat další tisíce bytů pro židovské osadníky v Palestině. Mezi účastníky, kteří kladli vládním politikům nepříjemné otázky, byl také izraelský velvyslanec v Praze Ja'akov Levy.
Palestinci vyzvali Radu bezpečnosti OSN k urychlenému řešení otázky nových židovských osad, které chce Izrael stavět na okupovaných územích. Izraelské úřady už začaly ve středu konkrétně plánovat skoro tři a půl tisíce osadnických bytů v takzvaném koridoru E-1 východně od Jeruzaléma. Palestinský prezident Mahmúd Abbás prohlásil, že tento projekt je pro Palestince nepřekročitelná hranice.