Johan de Meij se proslavil symfonií č. 1 inspirovanou Pánem prstenů. „V České republice ještě nikdy nedirigoval, je to prostě něco fantastického,“ pochvaluje si šéf souboru Májovák Petr Ženč.
Na místě jsou bagry, nákladní auta a hromady kamenů. Po svažitém terénu scházíme dolů, kde je lépe vidět nová konstrukce. Vypadá jako obří plechový tunel, kterým bude voda z místního potoku protékat.
Obec kvůli větrným elektrárnám vypíše referendum. „Pokud si to občané odhlasují a budou to chtít, tak se tím budeme zabývat,“ upřesnila starostka Jarmila Schnaubeltová.
Radiožurnál získal svědectví z Petrovic na Bruntálsku, kde vlci napadli stádo a zadávili ovci a jehně. Stalo se to za bílého dne v části vesnice, kde je souvislá zástavba domů.
Vlna záplav přinesla i ohromnou vlnu solidarity. Například v Bohumíně voda zatopila dům a hospodářství Waldemara Bujoka. Když viděl rozsah škod, jel do zaplavené nemocnice, kde pracuje jako řidič.
Farář při bohoslužbě kreslí na čela věřících kříž z popela spálených vrbových větví, takzvaných kočiček. Ministranti před tím raději popel přesypávají přes sítko, aby v něm nezůstaly tvrdé kousky.
„Tady všude byla voda, do půl metru, bylo to celé od bláta, všechno,“ popisuje recepční prázdnou ordinaci, kde povodeň poničila stěny, dveře i třeba zubařský rentgen.
Policie propustila ze zadržovací cely tři obviněné z machinací při veřejných zakázkách v krajské nemocnici Třinec. Informaci Radiožurnálu potvrdila krajská policejní mluvčí Pavla Jiroušková.
Jednatřicetiletý Rudolf Baudyš ukradl podle verdiktu tři jízdní kola v hodnotě zhruba 50 tisíc korun ze zatopeného domu. Všechny prodal. Kola už má ale majitel zpátky.
Firma začne od února byty opravovat. „Každý večer se modlíme, aby to bylo co nejdříve, abychom se mohli vrátit,“ řekla paní Petra s tím, že v současnosti bydlí s rodinou u tchyně.
Podle zjištění Radiožurnálu ministerstvo pro místní rozvoj chystá pokračování programu, který pomáhá rozhýbat turistický ruch v záplavami postižených oblastech.
„Bolí mě všechno. Plazil jsem se tu po čtyřech, jak jsem dělal podlahu, někdy mě musela manželka zvednout, protože jsem se nemohl postavit. Ale přežili jsme to, žijeme a jedeme dál,“ říká Jan Tyleček.
Manželé Tylečkovi z Ostravy žádali po povodních o vládní finanční pomoc. V Ostravě to šlo jen pomocí elektronického formuláře a to se ukázalo jako nemalá překážka.
Pavlu a Jana Tylečkovy z Ostravy vyhnala velká voda z domu už podruhé. Všechny opravy si dělají sami. Na úřední záležitosti ale museli povolat dceru s chytrým telefonem.
Senioři Jan a Pavla bojovali s velkou vodou v domě už podruhé. Opět museli osekávat zdi, vyhazovat nábytek a hledat sílu začít znovu. Poslechněte si první díl časosběrného seriálu Znovu zatopeni.
Například čtyřčlenná rodina může za týdenní dovolenou díky slevovým voucherům ušetřit přes 8000. Vláda tak chce podpořit penziony a hotely, které po povodních trápí nedostatek návštěvníků.