Bílé střechy by mohly chladit města

Do bojů s letním horkem ve velkoměstech se časem možná zapojí nátěry střech. Simulace ukazují, že bíle natřené střechy mohou město významně ochladit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střechy domů

Střechy domů | Foto: Jan Rosenauer

Na globální změny klimatu nejsou citlivé jen korálové útesy a další přírodní ekosystémy, ale také města. Tmavé silnice, chodníky a střechy absorbují sluneční záření a v létě přímo sálají horkem. Výsledkem je, že v centru měst bývá o 1 až 3 stupně Celsia tepleji než v okolních venkovských oblastech. Tým výzkumníků z Národního úřadu pro oceány a atmosféru vypracoval počítačový model, který ukazuje, jak různé prvky města ovlivňují lokální teploty. Simulace ukázala, že určitého ochlazení měst by se dalo docílit až banálně jednoduchým způsobem - natřením střech na bílo.

Zářivě bílá barva na střechách by odrážela sluneční paprsky - podle simulací letní teplotu v modelovém městě snížila v průměru o 0,6 stupně Celsia. V reálu by tento účinek byl menší, protože ve skutečném městě plném prachu by střechy zářivě bílé příliš dlouho nezůstaly. Do hry se také zapojují další podmínky, jako hustota a konstrukce střech, místní klima a vzduchotechnika v budovách. Bílé střechy by proto podle modelu mohly být pro některá města vhodnější než pro jiná. Například New York by si v letním odpoledni mohl "polepšit" až o 2 stupně Celsia.

Zdroj: Science Daily, New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme