Bílé střechy by mohly chladit města
Do bojů s letním horkem ve velkoměstech se časem možná zapojí nátěry střech. Simulace ukazují, že bíle natřené střechy mohou město významně ochladit.
Na globální změny klimatu nejsou citlivé jen korálové útesy a další přírodní ekosystémy, ale také města. Tmavé silnice, chodníky a střechy absorbují sluneční záření a v létě přímo sálají horkem. Výsledkem je, že v centru měst bývá o 1 až 3 stupně Celsia tepleji než v okolních venkovských oblastech. Tým výzkumníků z Národního úřadu pro oceány a atmosféru vypracoval počítačový model, který ukazuje, jak různé prvky města ovlivňují lokální teploty. Simulace ukázala, že určitého ochlazení měst by se dalo docílit až banálně jednoduchým způsobem - natřením střech na bílo.
Zářivě bílá barva na střechách by odrážela sluneční paprsky - podle simulací letní teplotu v modelovém městě snížila v průměru o 0,6 stupně Celsia. V reálu by tento účinek byl menší, protože ve skutečném městě plném prachu by střechy zářivě bílé příliš dlouho nezůstaly. Do hry se také zapojují další podmínky, jako hustota a konstrukce střech, místní klima a vzduchotechnika v budovách. Bílé střechy by proto podle modelu mohly být pro některá města vhodnější než pro jiná. Například New York by si v letním odpoledni mohl "polepšit" až o 2 stupně Celsia.
Zdroj: Science Daily, New Scientist