Brněnští lékaři voperovali pacientovi srdeční pumpu novou metodou. Minimalizuje řadu rizik

Brněnským lékařům z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie se jako prvním ve východní Evropě podařilo voperovat pacientovi podpůrnou srdeční pumpu miniinvazivní metodou. Dosud bylo při podobném zákroku vždy nutné rozříznout hrudní kost a otevřít hrudník. Zákrok novou metodou minimalizuje rizika a zvyšuje šanci nemocného na záchranu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Přecházel jsem chřipky, tak jsem dostal dušnost, malátnost a měl jsem málo síly. Pan docent s panem primářem mně tou pumpou zachránili život a čekáme na nové srdce.“

Pan Šmíd byl podle ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Petra Němce přímo čítankovým případem. Jeho stav se zhoršoval tak rychle, že bez pumpy by se patrně nového srdce nedočkal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O miniinvazivní operaci srdce více zjišťovala redaktorka Zuzana Kopuletá

„To byl klasický případ, kdy pacient dospěl do konečného stádia srdečního selhání, kdy transplantaci nutně potřeboval. Dali jsme ho na takzvaný urgentní list, ale žádný vhodný dárce se nevyskytl, tak nezbývalo nic jiného než přistoupit k implantaci té pumpy. Byl to svým způsobem život zachraňující výkon.“

Kdyby mu ale byla pumpa do srdce dána klasickou metodou, byl by zesláblý pacient ohrožen mnoha riziky - například infekcí nebo vysokým operačním stresem. V některých případech by podle operatéra Jiřího Ondráška mohlo hrozit i další poškození srdce:

„Při implantaci srdeční podpory podporujeme levou komoru. Někdy se ale může stát, že selže pravá komora. Při minimální invazivní metodě k těmto komplikacím nedochází, a proto jsme se rozhodli právě pro ni.“

Nevýhodou nové metody je její cena. Jedna operace s následným léčením přijde na dva a půl až tři miliony korun. Přesto lékaři z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie doufají, že ji v budoucnu budou moci použít pro všechny, kterým pomůže.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme