Homo erectus a Homo sapiens se nikdy nepotkali

Indonésie měla být místem, kde se moderní člověk potkal se svým primitivnějším předkem. Nová studie to ale prakticky vyloučila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní - šimpanz, Homo erectus a Homo sapiens

Příbuzní - šimpanz, Homo erectus a Homo sapiens

Člověk Homo erectus je považován za přímého předka našeho vlastního druhu Homo sapiens. Byl také prvním příslušníkem lidské linie, který před 1,8 milionu let opustil Afriku a rozšířil se po starém světě. V Africe a na většině území Asie vymřel asi před 500 000 lety, ale v Indonésii přežíval o mnoho déle. Dřívější výsledky datování lidských ostatků z jávských nalezišť Ngandong a Jigar u teras řeky Solo naznačovaly, že lidé Homo erectus zde mohli žít ještě před 35 000 až 50 000 lety. To by teoreticky znamenalo, že se mohli setkávat s naším druhem Homo sapiens, který do Indonésie dorazil asi před 40 000 lety.

Nové datování však možnost překryvu obou lidských druhů vyloučilo. Mezinárodní skupina odborníků, která se účastní zkoumání nalezišť v rámci projektu SoRT (Solo River Terrace Projekt), znovu určila stáří nálezů třemi různými metodami. Výsledky nebyly příliš konzistentní: zatímco datování vyvřelých hornin ukazovalo na stáří 550 000 let, z výsledků dalších dvou metod, které vědci aplikovali na fosilní lidské zuby, vyšlo stáří 143 000 let. Rozdíl vysvětlují tím, že vyvřelé horniny mohly být smíchány se starším materiálem. V každém případě však výsledky studie naznačují, že Homo erectus na Jávě vymřel dlouho před příchodem lidí Homo sapiens.

Zdroj: New York University, PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme