Je Světový den ledvin, nemocnice lidem nabízejí vyšetření zdarma
Dnešní den vyhlásili lékaři Světovým dnem ledvin. Připojují se k němu i desítky českých nemocnic a poliklinik, které se v rámci osvěty snaží během dne přivést pacienty na bezplatná vyšetření. Podle statistik má totiž potíže s ledvinami asi desetina Čechů. U ledvin je nebezpečné, že nebolí, i když jsou vážně poškozené. Proto lékaři doporučují prevenci nepodceňovat.
„U nás na preventivní prohlídky chodí třetina Čechů. A 40 procent pacientů, kteří zahajují dialyzační léčbu nebo jsou transplantovaní z důvodu, že jim úplně selžou ledviny, tak přichází z ulice, to znamená, že o svém onemocnění nevěděli do té doby, než jim ledviny selhaly,“ řekla lékařka Alena Paříková z dialyzačního oddělení na Klinice nefrologie pražského IKEMu.
Ledviny jsou párový orgán sloužící k filtraci krve. Nacházejí se symetricky podél páteře. Mají hnědou barvu a fazolovitý tvar. Z organismu odstraňují škodlivé látky a odvádějí je v podobě moči do močového měchýře. V případě ledvinové nedostatečnosti je pacient odkázán na umělé čištění krve, dialýzu. Ta musí být prováděna několikrát týdně a výrazně tak zasahuje do pacientova života. Jakmile se tedy najde vhodný dárce, podstupuje pacient transplantaci.
Hlavní příčinou chorob ledvin jsou podle ní v současnosti civilizační neduhy. „Což je hlavně obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka,“ podotkla lékařka.
Lidé by tedy měli chodit pravidelně na kontroly. V případě bezbolestného a tichého onemocnění ledvin je právě prevence nejdůležitější.
„Začínající fáze onemocnění ledvin se mohou projevovat pouze některými příznaky, které nebolí. Zvýšený krevní tlak je klasickým příkladem. Cukrovka také nebolí, ale jsou zvýšeny hodnoty cukru, které vedou k rizikům,“ vysvětlil primář interního oddělení jihlavské nemocnice Jaroslav Točík.
Člověk může ztratit až 90% funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. V pokročilém stádiu mezi příznaky patří otoky kotníků, únava, poruchy soustředění a ztráta chuti k jídlu.
Aby předešli onemocnění ledvin, měli by se lidé snažit zdravě žít, ale třeba také dost pít. „Ne všichni pijí dostatečně, každý by měl vypít tak 1,5 až 2 litry tekutin denně, což se považuje za jednu z prevencí chorob ledvin,“ dodala Pařízková.
Na preventivní vyšetření v rámci dnešní akce by měli zájemci přijít nalačno, se vzorkem moči a připraveni s lékaři probrat základní rizikové faktory. Patří mezi ně například kouření, genetické dispozice nebo cukrovka.
Samotné vyšetření netrvá příliš dlouho. Zabrat by mělo asi 10 minut. Na výsledky si mohou lidé počkat na místě nebo se informovat později telefonicky.
„Určitě bych doporučila toto vyšetření těm lidem, kteří nechodí na interní kontroly, diabetologické kontroly nebo jiné pravidelné sledování. Ti, co se o své zdraví příliš nestarají a přitom vědí, že mají krevní tlak vyšší, cukrovka nebo nějaké onemocnění ledvin v rodině už bylo a oni nikde sledováni nejsou,“ popsala nejvhodnější pacienty pro vyšetření vedoucí lékařka Dialyzačního střediska v Plzni na Borech Lada Malánová.
Na čekací listině na novou ledvinu je v Česku přes 600 lidí. Jen zhruba každému desátému se přitom poštěstí dostat ledvinu od živého dárce, ta se přitom mnohem lépe ujímá a vydrží i dvakrát déle než orgán od zemřelého.
Podle vedoucího lékaře Dialyzačního střediska v Bílovci Rostislava Čechovského je pro pacienta vůbec nejlepší transplantace ledviny od příbuzného. Podstoupila jí i Marcela Matulová z Pustějova u Ostravy. Ledvinu jí daroval její bratr.
„Po druhé transplantaci a té nejlepší možné, která je příbuzenská z živého dárce, má největší naději na dlouhý a kvalitní život,“ shrnul.
Zhruba každý desátý člověk může mít onemocnění ledvin. S věkem se procento zvyšuje. Onemocněním ledvin trpí 25 procent lidí nad 65 let. Ve věku 75 let má nemocné ledviny už polovina obyvatel. Nemocných ale přibývá i u mladé generace.
Název nemocnice | Vyšetření ledvin |
Nemocnice České Budějovice | od 9.00 do 15.00 |
Dialyzační středisko v Plzni na Borech | od 8.00 do 15.00 |
Nefrologické a hemodialyzační centrum Městské nemocnice v Ostravě | do 17.00 |
Krajská nemocnice v Liberci | od 8.00 do 15.00 |