Lidé s modrýma očima lépe odolávají alkoholu, zjistili vědci
Experti zjistili, že existuje přímá souvislost mezi barvou vašich očí a rezistencí vůči alkoholu. Vědci z Georgijské státní univerzity v Atlantě zjistili, že lidé s modrýma očima mají větší šanci úspěšně odolávat alkoholu než ostatní.
Badatelé zpracovali výsledky od 12 tisíc mužů a žen. Původním předmětem jejich zkoumání ale nebyla souvztažnost barvy očí a sklonu k alkoholismu, nýbrž melanin - tedy látka, ovlivňující pigmentaci naší pokožky, duhovky a vlasů, která ale hraje důležitou roli i v dalších orgánech.
Zjištění, že jednotlivci se světlýma očima mohou vypít bez následků více alkoholu než tmavoocí, bylo spíše jedním z vedlejších produktů jejich výzkumu.
Ale takovéto informace většinou nacházejí velmi rychlou mediální odezvu. Poněkud pak zastínily další zajímavé výsledky, k nimž vědci při zkoumání melaninu dospěli.
Nedoceněný melanin
Výzkum potvrdil například tezi, že melanin nemá v našem těle "na starost" pouze pigmentaci, ale hraje významnou roli v nervovém systému, protože tzv. neuromelanin může ovlivnit degeneraci nervových buněk.
Jde o dost komplikovanou problematiku, takže se to pokusím zjednodušit: pro náš organismus je velmi důležitý transport železa. To figuruje v mnoha biologických procesech, všichni např. víme, že díky železu má hemoglobin schopnost transportovat kyslík.
A ten je zase zásadní pro všechny buňky, včetně těch mozkových a nervových, protože bez kyslíku (a tudíž bez železa) začnou degenerovat nebo zcela odumírat.
Jenže železo může v našem organismu napáchat také značné škody. V mozkových buňkách může vznikat a hromadit se i tzv. volné železo, které je toxické pro svou schopnost vytvářet volné radikály. Tím se může paradoxně opět vyvolat proces neurodegenerace.
Už zmiňovaný neuromelanin při tom hraje kardinální roli, protože železo se v centrálním nervovém systému hromadí mj. právě v neuromelaninu.
A neuromelanin plní protektivní roli v inaktivaci "zlého" volného železa: brání formování volných radikálů a následné indukci oxidativního stresu, který vede k postupnému odumírání buněk a podobným onemocněním, jako je např. Parkinsonova choroba.
Neuromelanin protektorem
Neuromelanin je tak jakýmsi ochráncem, bránícím degeneraci našich mozkových buněk. Při ještě větším zjednodušení dojdeme i k tomu podivně znějícímu zjištění, k němuž dospěli američtí vědci - tedy že osoby s tmavýma očima snášejí alkohol hůře než osoby světlooké.
Je to logické - díky vyššímu podílu melaninu u nich totiž rychleji probíhá přenášení všech látek včetně alkoholu rychleji k mozkovým buňkám, které na to pak zareagují změnou stavu - tedy opilostí - a spuštěním degenerativních buněčných procesů.
A to, že alkohol v nadměrné míře mozkové buňky nevratně likviduje, je všeobecně známý fakt.
Důležitý je ale význam slova nadměrné - jiné vědecké výzkumy prokázaly, že alkohol podávaný v pravidelných malých (ale opravdu hodně malých) dávkách má na náš organismus naopak blahodárný vliv.