Jarní mrazy postihly většinu ovocných stromů, švestkám ale výrazněji neuškodily. Například pálenice v Uherském Ostrohu tak hlásí nejlepší čísla za poslední roky.
Na vrcholu seznamu „nejhoršího alkoholu“ je červené víno, v němž se vyskytují i látky tyramin (spouštěč záchvatů migrény) a histamin (zapojený třeba do centrálního nervového systému a trávení).
Pro letecké společnosti je identifikace opilých osob ještě před nastoupením na palubu obtížná, zejména v případě skupiny lidí. „Nevhodné chování se začíná projevovat až po vzletu,“ uvedl O'Leary.
Půl dekády abstinence oslavila autorka blogu Zápisník alkoholičky třetí knihou. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
„Myslím si, že největší odměna vinařům je, pokud pochopíme, že to, co je tvořené u nás, je se zahraničím srovnatelné. Zaplaťme za to,“ komentoval someliér Ivo Dvořák.
Podle ředitele Metodického centra Pavla Řezáče úspěšně získalo certifikát od dubna k 21.srpnu téměř 300 řidičů. Kurzy se ale mnohdy nepodaří dostatečně naplnit, protože zájemcu je stále málo.
Už minimálně rok znějí výzvy především ruských proválečných publicistů, aby byl dovoz českého piva zcela zakázán. Za zvýšením dovozních cel ale stojí především konkurenční boj.
„Minulost, která vás může na jednu stranu posilovat, vás taky může zničit,“ popsala Radiožurnálu v pořadu Host Lucie Výborné Duffková, která založila centrum pro léčbu závislostí Alkos.
Závislých na sociálních sítích podle nízkoprahových center přibývá, a mění se tak i obraz o tom, kdo jsou vlastně závislí lidé. „Obrovsky na vzestupu jsou nelátkové závislosti,“ říká pracovník centra.
Alkohol nejvíce zvyšuje riziko nehod s úmrtím či vážným zraněním u mladých řidičů a řidiček. Ekonomické škody havárií pod vlivem alkoholu se blíží deseti miliardám korun za rok.
Z nejnovější zprávy WHO k celosvětové konzumaci alkoholu vyplývá, že Evropané starší 15 let vypijí 9,2 litru čistého alkoholu na hlavu ročně. Celosvětový průměr je jen 5,5 litru alkoholu na osobu.
Kdo nepije, rozbíjí rodinu. A kdo chce víc zdanit alkohol – nebo nedejbože omezit jeho prodej –, rozbíjí rovnou celou společnost. Tak se dají ve zkratce shrnout reakce na zavedení regulace alkoholu.
„Nebylo by dobré zkoušet alkohol zakazovat, zákazy nefungují. My chceme vycházet z vědeckého poznání,“ říká Jana Michailidu (Piráti). Navrhuje například vyšší zdanění alkoholu.
V pozici národního protidrogového koordinátora končí Jindřich Vobořil. „Kroky, které navrhuje, šlapou na kuří oka různým industriím,“ řekl Matěj Hollan z Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.
Část německých regionů chce zvýšit minimální věk pro pití alkoholu, který je až překvapivě nízký. Pod dohledem rodičů se tam může pít od čtrnácti let. S tímto chtějí skoncovat některé regiony.
To byl i důvod, proč Státní úřad inspekce práce rozhodl, že resort vedený Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) porušil zákon. Ten zakazuje pití alkoholu na pracovišti.
Alkohol pije minimálně jednou týdně víc než třetina dospělých v Česku. A preventisté upozorňují na to, že alkohol je přítomný až u poloviny případů domácího násilí páchaného na dětech.
Česko patří mezi země s největší spotřebou alkoholu na celé planetě, rizikově pije každý osmý Čech nad patnáct let. Největší problém je s alkoholem u dětí.
„Střední Evropa má obecně velkou toleranci k alkoholu, ale my na rozdíl od ostatních 30 let neděláme žádnou prevenci,“ říká pro Radiožurnál národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Švédsko a Finsko se rozhodly uvolnit své přísné zákony omezující prodej alkoholu. Jedná se o jediné dvě země EU, kde má monopol na maloobchodní prodej alkoholu stát.
Hospody Pivo v Malmö založili švédští nadšenci, kteří byli nespočetněkrát v Česku a kterým učarovala česká pivní kultura. Objednat si hosté mohou hladinku, šnyt nebo mlíko.
Na úvod jedna pro Čechy šokující informace. Pivo není potravina. Pivo je alkohol, tedy návyková, zdraví devastující látka, jejíž konzumace už dokázala zničit život statisícům Čechů a českých rodin.