Nejvlivnější Češkou je podle časopisu Forbes Madeleine Albrightová
Časopis Forbes zveřejnil žebříček nejvlivnějších Češek. První je Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA. Za ní se umístila ředitelka vydavatelství Ringier Axel Springer Libuše Šmuclerová. Následují političky, ředitelky, advokátky či sportovkyně. Podle šéfredaktora české edice Forbes Petra Šimůnka je posláním žebříčku ocenění žen a zviditelnění jejich práce.
Na třetím místě žebříčku žen, které mají největší vliv na dění v Česku, se umístila vicepremiérka Karolína Peake a za ní předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. První pětku uzavírá pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, následují pak ředitelky, advokátky či sportovkyně.
Podle Petra Šimůnka má žebříček také přispět k diskusi o postavení žen v české společnosti. Nina Bosničová z organizace Gender Studies ale upozorňuje, že ženy na vedení dnešní společnosti nemají takový podíl, jaký si zaslouží.
O postavení žen v dnešní společnosti jsme ve Stalo se dnes mluvili s Ninou Bosničovou z organizace Gender Studies.
„Aby se ženy jako skupina v nějaké instituci chovaly, tak je nutný takzvaný počet kritické menšiny, tedy 30 procent. A když se podíváme na vedení firem a případně i ve sportech, počty žen těm 30 procentům neodpovídají,“ uvedla.
Kvóty pro počet žen v řízení velkých společností, které chce zavést eurokomisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová, jsou podle ní vnímány v české společnosti poměrně kontroverzně.
„Společnost je v tom, co si o nich myslí, rozpolcená. Úplně jednoznačný názor na to nemá ani řada ženských neziskových organizací. Každopádně je potřeba dát eurokomisařce a dalším zastáncům gendrových kvót za pravdu v tom, že jiné nástroje a programy napomáhající gendrovému vyrovnání nějak nepostačují,“ uvedla.
„Kvóty tak mohou být řešením, které nám situaci pomohou situaci zrychlit lépe a efektivněji,“ dodala.