Plamínková prosazovala zastoupení žen v politice a státní správě, nárok na mateřskou dovolenou, zakládání školek – zkrátka možnosti, díky nimž by ženy dosáhly na rodinný a zároveň i pracovní život.
Na vstup do armády ženy lákají třeba inzeráty či billboardy, jeden z nich umístěný v Petrohradu například ukazoval vojákyni vedle nápisu „Sláva ruským hrdinům“. Armáda je ale hledá i mezi vězeňkyněmi.
Server iROZHLAS.cz oslovil celkem 11 uskupení. Z ankety třeba vyplývá, že dva pomyslné tábory - levice a pravice a konzervativci a progresivisté - mají z nálepkování tendenci obviňovat druhou stranu.
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
Tři velmi osobní portréty – a příběh jedné země uvržené do nekonečného boje. V pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz tento týden hrajeme o reportážní knihu Afghánci.
Otevření léčebny pro ženy, které si sundávají hidžáb, oznámila Mehrí Tálebí Dárestáníová, ředitelka íránského úřadu pro ženy a rodiny. Mnohé Íránky a lidskoprávní skupiny oznámení pobouřilo.
Polský parlament přijal zákon o obnovení financování mimotělního umělého oplodnění loni v listopadu. Podle dat polské vlády se v zemi s léčitelnou neplodností potýká až 1,5 milionu párů.
„Chceme měnit vnímání hlavně u mužů majících privilegia a moc. V otázce genderově podmíněného násilí mají být součástí debaty a řešení, do osvěty ale moc zapojení nejsou,“ poukazuje Harish Sadani.
„Na začátku roku 2023 jsme začaly stále častěji vídat podivné věci. U hraničního plotu se začali objevovat členové Hamásu převlečení jako farmáři, pozorovatelé ptáků a popeláři,“ říká jedna z vojákyň.
Přestože průzkum ukazuje, že by posílení nočního osvětlení u veřejnosti sklidilo úspěch, australské úřady s instalací světel na veřejných prostranstvích váhají.
„Už nežijeme v 50. letech, kdy rozhodovali muži a ženy směly na jednání, jen když tam nesly kávu,“ komentuje šéfka frakce Zelených v Evropském parlamentu Terry Reintkeová.
Ženy mají rovněž nařízeno mít po celou dobu na veřejnosti zahalenou tvář a tělo, aby nepodlehly svodům nebo samy nesváděly. Je jim také zakázáno dívat se na muže, kteří nejsou členy rodiny, a naopak.
Současná britská strategie proti extremismu byla je z roku 2015. Od té doby se podle BBC objevili například influenceři jako Andrew Tate, kteří se nenávistí k ženám netají, a vládu tak přiměli konat.
Zhruba 80 procent afghánských dívek a žen ve školním věku nemá přístup ke vzdělání. Ve velké míře za to mohou restrikce vydané vládou islamistického hnutí Tálibán.
Za posledních pět let stoupl tento druh násilí o 37 procent. Násilí se navíc dopouštějí stále mladší pachatelé, píše na základě policejní zprávy deník The Guardian.
„Chtěla jsem, aby si lidé uvědomili, že jde o globální problém, nejsou to individuální případy,“ popsala pro iROZHLAS.cz reportérka Christina Lambová, která napsala knihu Naše těla, jejich bojiště.
Polský premiér Donald Tusk vyjádřil zklamání nad tím, že se ve vládní koalici nepodařila dekriminalizace potratů prosadit. Řekl, že chtěl, aby „peklo žen“ skončilo.
Pátá epizoda podcastové série Rozehra je z velké části právě o ženách ve sportovní redakci. Přestože je tato rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena.
Představa, kterou o ruských ženách utváří prezident Vladimir Putin, se v zemi střetává s potřebami armády. Ruské bojové jednotky potřebují rekruty, a usilují proto o nábor žen.
Do protestů se zapojila také Ilana Roodekerková, která byla amsterodamskou zastupitelkou. „Jsou věci, kterých když si všimnete, už nepřestanete vnímat,“ říká politička.
„U lidí starších 18 let bude předepsání receptu a prodej léků předcházet pohovor, konzultaci, vypsání receptu a cenu přípravku uhradí Národní fond zdraví,“ popisuje lékárnice Paulina Frontová.
Ještě pár let zpátky se zdálo, že se českému fundamentalistickému a ultrakonzervativnímu spolku Hnutí Pro život podařilo oklamat veřejnost i některé zástupce z řad odborníků a odbornic.