Žloutenka na Karlovarsku se šíří mezi dětmi, některé školní třídy jsou v izolaci
Epidemie žloutenky v Karlovarském kraji zatím neustupuje. Během roku onemocnělo téměř 300 lidí. Nejdříve se nákaza šířila mezi bezdomovci a narkomany, teď už nemocných přibývá také mezi dětmi. Třídy, kde nakažený žák byl, jsou v izolaci. Týká se to například základní školy v Nové Roli.
Už při příchodu do školy je cítit dezinfekce. Žloutenka typu A tady postihla dva žáky. Třídy, kam chodí, mají přísný hygienický režim.
„Musí zůstávat ve své třídě, nesmí se pohybovat ve společných prostorách – v tělocvičnách, odborných učebnách. Neučí tam ani jiní vyučující než třídní učitel. Mají i jiný režim stravování. Všude mají dezinfekční prostředky,“ říká ředitelka Jana Zelená.
Epidemie žloutenky na Karlovarsku se zatím nepodařila zastavit, infekční oddělení jsou plná. Více od Andrey Strohmaierové
I ostatní děti musí dodržovat hygienu rukou a jsou náležitě poučeny. „Ruce si myji,“ říká malá žákyně. „Myji si je mýdlem, ale někdy taky ne,“ přiznává další žák.
Aby se nemoc mezi dětmi a dospělými ve škole v Nové Roli přece jen nešířila, nechalo zařízení naočkovat raději všechny žáky a učitele. „Myslím si, že očkování velice prospělo psychice i zdraví našich kantorů a dětí,“ dodává ředitelka.
Podle vedoucí protiepidemického odboru Martiny Prokopové jsou očkování v tuto chvíli téměř všichni, kteří se setkali s nakaženým žloutenkou typu A. Jiní lidé si očkovací látku musí zaplatit sami.
„Zkoušeli jsme zajistit plošné očkování pro děti na Chebsku, to se ale bohužel nepodařilo,“ vysvětluje Prokopová.
Epidemie v Karlovarském kraji trvá už rok a lidé se nemoci pořád bojí. Velký zájem proto zůstává o různé dezinfekční prostředky.
„Určitě se obávám. Pracuji na parkovišti a není kde si pořádně umýt ruce, když pracujete s penězi,“ říká pan Karel. „Koupil jsem si ubrousky a pokaždé si utírám ruce, když pracuji s penězi. Hlavně když jdu jíst,“ upřesnil.
V regionu je teď nejhorší situace na Žluticku, kde za poslední dny onemocnělo mnoho lidí.