Americká centrální banka nebude oproti všem očekáváním snižovat nákupy dluhopisů
Kdo čekal, že Americká centrální banka zmírní svoji podporu ekonomiky Spojených států, hluboce se mýlil. Bankovní rada nečekaně rozhodla, že hospodářství je stále oslabené a neobejde se bez její další pomoci.
Bankovní rada se bojí rostoucích úrokových sazeb, které mohou mít nepříznivé dopady na ekonomiku. Domácnostem i firmám se prodraží půjčování peněz a nákupy například nemovitostí.
Když bude spotřeba menší, projeví se to na ekonomice. Centrální banka proto stále drží úrokové sazby na historicky nejnižší úrovni, snaží se rozhýbat hospodářství a podpořit zaměstnanost.
Kromě toho americkou ekonomiku podporují například i nákupy státních dluhopisů. Měsíčně se jich nakoupí zhruba za 85 miliard dolarů.
Guvernér centrální banky Ben Bernanke přitom před časem oznámil, že bude nákupy dluhopisů postupně omezovat, protože se americká ekonomika začala dostávat z nejhoršího.
Jenže oživení nebude nakonec tak výrazné, jak se očekávalo, a proto banka od tohoto záměru upustila. Americké HDP podle ní letos stoupne o 2 procenta, přičemž původně očekávaný růst byl 2,5 procenta.
Z důvodu tohoto rozhodnutí akciové trhy v Americe rostly. Na to už příznivě reagovaly japonské akcie a dá se očekávat, že v zisku budou také evropské burzy.
Vývoj amerického hospodářství je klíčový pro většinu zemí. Spojené státy jsou ekonomicky nejsilnější zemí světa. Mezi její hlavní obchodní partnery patří Kanada, Čína, Brazílie nebo Velká Británie a Německo, tedy země s výrazným ekonomickým růstem a hospodářsky silné evropské státy.
Spojené státy jsou z hlediska obchodu důležité také pro Česko, jsou naším třináctým největším obchodním partnerem. Na celkovém zahraničním obchodu Česka se podle portálu BusinessInfo podílejí zhruba dvěma procenty.