Analytik Raiffeisenbank: Růst na úkor dluhu není správný

Americká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí podle prvních odhadů o 3,2 procenta. Analytici přitom očekávali zvýšení hrubého domácího produktu o 3,4 procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurozóna (ilustrační foto)

Eurozóna (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Činili se zejména spotřebitelé, kteří nakupovali nejvíce za poslední tři roky. Vzhledem k tomu, že výdaje spotřebitelů mají na celkové ekonomické aktivitě Spojených států podíl 70 procent, jde podle analytiků o slibný ukazatel.

Spotřebitelská poptávka se totiž zlepšuje, na druhé straně klesají vládní výdaje. A to může pomoci snižovat vysoký schodek státního rozpočtu. Poslední zpráva o HDP potvrdila, že USA se dostávají z nejdelší a nejhlubší hospodářské recese od 30. let minulého století. Za celý letošní rok by HDP měl vzrůst podle odhadu ekonomů o tři celá a jednu desetina procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč Michl-US eko.mp3

„Dvě třetiny americké ekonomiky jsou tvořeny spotřebami domácností, u nás je to jenom polovina hrubého domácího produktu, Vše se tedy bude odvíjet od toho, jestli bude dobrá zaměstnanost a jestli budou firmy zvyšovat platy. Pokud tomu tak bude, tak Spojené státy čeká lepší tok, než byl ten minulý,“ řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

„Svůj názor tvořím ze sledování čtyř veličin, jde o průmysl, zaměstnanost, příjmy domácností a maloobchodní tržby. Až na zaměstnanost všechny obory ožívají, a právě to je rizikový faktor. Práce zkrátka není a já jsem tedy velmi opatrný, abych říkal, že ekonomika je z nejhoršího venku,“ dodal Michl.

Musíme šetřit

Brzdou ekonomické růstu se v prvním čtvrtletí stala také stavba nových domů. Paradoxní je, že právě v předcházejících dvou kvartálech výrazně rostla.

„K nové výstavbě potřebujete mít poptávku. Myslím si, že firmy recesi zvládnou jako první, daleko horší to bude s domácnostmi. A právě proto výstavba klesla. Statistická číslíčka, co se americké ekonomiky týče, budou určitě lepší než loni, ale já to vidím ještě na další dva roky tvrdé práce, než se ekonomika vzpamatuje,“ řekl analytik Raiffeisenbank.

Americká ekonomika by přesto měla podle odhadů ekonomů v tomto roce vzrůst o 3,1 procenta HDP. Někteří odborníci se však přou, zdali je to reálný predikát.

„Vývoj zadlužení je daleko větší než tato čísla. Pokud jde o růst na úkor dluhu tak dříve, či později dostaneme účet k proplacení. Vlády musí zkrátka šetřit,“ konstatoval Aleš Michl.

Evropské ekonomické sféry v této chvíli nejvíce zajímá problém Řecka. Michl vidí jediné možné východisko: „Řecko si musí vyřešit svůj problém samo, protože si to také samo způsobilo. Myslím si, že jediným možných východiskem je jeho bankrot a vystoupení z eurozóny. Je nefér, aby mu někdo pomáhal. Když někdo dvacet let nedělá reformy a lže, tak se to nedá vyřešit nějakou jednonárazovou injekcí.“

Lenka Buriánková, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme