Ceny bavlny jsou na historickém maximu
Cena bavlny se na závěr minulého týdne vyšplhala na 140leté maximum. V New Yorku se v pátek platilo za váhovou libru 1,198 dolarů, tedy zhruba 46 korun za kilogram. To je nejvíce za 140 let existence burzy a o 48 procent více, než na počátku roku. Příčinou skokového zdražení je poptávka naplno jedoucích čínských textilek i nedávné záplavy v Pákistánu a další rozmary počasí, které zničily část světové úrody.
Cena bavlny se dostala na historické maximum. Po očištění o inflaci nicméně za rekordem z roku 1973 stále zaostává. Podle některých analytiků je zde tak prostor pro další růst cen.
O vývoji cen bavlny a jeho dopadu na trh s textilem mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti X Trade Brokers Jiří Tyleček
„Svět se potýká s neúrodou v největších pěstitelských zemích, jen za poslední měsíc stouply ceny bavlny na americkém trhu o čtvrtinu a já osobně vidím prostor pro další růsty,“ říká analytik společnosti X Trade Brokers Jiří Tyleček.
Zásoby bavlny podle Čínské asociace bavlnářů propadly jen od srpna do září o 48 procent.
„Čína je největším zpracovatelem bavlny na světě. Textilní průmysl si tam drží jednu z hlavních rolí. Propady zásob naznačují, že ceny porostou i v následujících měsících, alespoň než budou tyto zásoby doplněny,“ pokračuje Tyleček.
Někteří experti mluví o tom, že jde o krátkodobý výkyv způsobený výkyvem počasí. Podle jiných o potvrzení narůstající nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.
„V současné době bych viděl problém spíše na straně nabídky. Tedy nedostatečné produkce, která byla způsobena neúrodou. Vyšší poptávka a vyšší cena by měla přinutit producenty, aby začali bavlnu produkovat ve větší míře. V budoucnu by se tak mohla nabídka s poptávkou vyrovnat a ceny klesnout,“ uvádí analytik.
Konec levného oblečení?
Dlouhodobě vyšší a nebo rostoucí ceny bavlny čekají podle listu Financial Times i výrobci oděvů. Podle nich je tak doba levných, relativně kvalitních produktů minulostí.
„Nerad bych současný problém zveličoval. Jednak jsou zde i jiné materiály, a cenu oblečení netvoří jen cena bavlny. Když například v létě během jednoho měsíce o 40 procent podražila pšenice, také se to v plné míře neprojevilo v ceně pečiva,“ říká analytik společnosti X Trade Brokers Jiří Tyleček a dodává:
„Akcie zpracovatelů bavlny by ale v důsledku růstu cen mohly být pod tlakem. Českého spotřebitele by mohla ochránit poměrně silná koruna, která by měla kompenzovat zdražení v amerických dolarech.“