Do Řecka přijela mise EU a MMF zkontrolovat snižování dluhu

Řeky čeká další kontrola, jak plní plán na snížení svého obrovského dluhu. Do Athén přijela mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která má rozhodnout, zda Řecko dostane další část půjčky, která ho loni zachránila před státním bankrotem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Georgie Papaconstantinou v monitoru kamery na tiskové konferenci, na níž slibuje zmírnění splátek

Řecký ministr financí Georgie Papaconstantinou v monitoru kamery na tiskové konferenci, na níž slibuje zmírnění splátek | Zdroj: ČTK

Dá se čekat, že zahraniční mise bude požadovat zvýšení konkurence v klíčových odvětvích ekonomiky, privatizaci nebo zlepšení výběru daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku mluvil Ondřej Houska ve Světě o deváté

Řekové výměnou za půjčku slíbili tvrdé škrty a reformy. Vláda radikálně snížila státní výdaje, ale reformy se v poslední době zastavily.

Jak ve Světě o deváté poznamenal Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu, prosazovat reformy je v Řecku velmi těžké. „Například řečtí lékárníci mají zákonem zaručený zisk 35 procent – to se řecké vládě nepodařilo změnit.“

„Zrovna tak se teď chystá velká stávka odborářů velké elektrárenské firmy, kteří protestují proti privatizaci. Řecká vláda chce prodat část svých akcií této firmy - 17 %, zůstane jí ale kontrolní 51% balík – přesto takový krok celkem při zdi vyvolává obrovské stávky a demonstrace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Řecku začala další kontrola, jak plní plán snižování svého dluhu. Redaktor Ondřej Houska v Odpoledním Radiožurnálu

Řecký ministr financí už požádal o zmírnění podmínek mezinárodní půjčky. Athény podle něj potřebují snížení úroků a prodloužení doby splatnosti. Podle Ondřeje Housky to ale politicky moc reálné není.

„Víme, co se děje ve Finsku, v Německu, jaký odpor tam panuje vůči pomoci zemím, které si žily na dluh. To je jedna věc a druhá věc je, že by to Řecku nepomohlo. Řecký dluh je tak velký, že toto by byla jen dočasná úleva, ne řešení. Řešení musí být v budoucnu škrtnutí části toho dluhu, nejen oddálení splátek.“

Většina odborníků si navzdory tomu myslí, že Řekové své dluhy i přes mezinárodní pomoc splatit nedokáží, a že státní bankrot je nevyhnutelný. Podle ekonomů už není otázkou, zda-li na něj dojde, ale kdy.

„Bohužel můžeme čekat, že to také velmi poškodí evropské banky, především francouzské a německé; mohlo by to přivést kolaps evropského bankovního systému – na to upozorňuje Evropská centrální banka, která je proti tomu řízenému bankrotu. Jenže ekonomická realita je prostě realitou a bankrot je pravděpodobně nevyhnutelný,“ poznamenal Ondřej Houska v Odpoledním Radiožurnálu.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme