Do Řecka přijela mise EU a MMF zkontrolovat snižování dluhu
Řeky čeká další kontrola, jak plní plán na snížení svého obrovského dluhu. Do Athén přijela mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která má rozhodnout, zda Řecko dostane další část půjčky, která ho loni zachránila před státním bankrotem.
Dá se čekat, že zahraniční mise bude požadovat zvýšení konkurence v klíčových odvětvích ekonomiky, privatizaci nebo zlepšení výběru daní.
Řekové výměnou za půjčku slíbili tvrdé škrty a reformy. Vláda radikálně snížila státní výdaje, ale reformy se v poslední době zastavily.
Jak ve Světě o deváté poznamenal Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu, prosazovat reformy je v Řecku velmi těžké. „Například řečtí lékárníci mají zákonem zaručený zisk 35 procent – to se řecké vládě nepodařilo změnit.“
„Zrovna tak se teď chystá velká stávka odborářů velké elektrárenské firmy, kteří protestují proti privatizaci. Řecká vláda chce prodat část svých akcií této firmy - 17 %, zůstane jí ale kontrolní 51% balík – přesto takový krok celkem při zdi vyvolává obrovské stávky a demonstrace.“
V Řecku začala další kontrola, jak plní plán snižování svého dluhu. Redaktor Ondřej Houska v Odpoledním Radiožurnálu
Řecký ministr financí už požádal o zmírnění podmínek mezinárodní půjčky. Athény podle něj potřebují snížení úroků a prodloužení doby splatnosti. Podle Ondřeje Housky to ale politicky moc reálné není.
„Víme, co se děje ve Finsku, v Německu, jaký odpor tam panuje vůči pomoci zemím, které si žily na dluh. To je jedna věc a druhá věc je, že by to Řecku nepomohlo. Řecký dluh je tak velký, že toto by byla jen dočasná úleva, ne řešení. Řešení musí být v budoucnu škrtnutí části toho dluhu, nejen oddálení splátek.“
Většina odborníků si navzdory tomu myslí, že Řekové své dluhy i přes mezinárodní pomoc splatit nedokáží, a že státní bankrot je nevyhnutelný. Podle ekonomů už není otázkou, zda-li na něj dojde, ale kdy.
„Bohužel můžeme čekat, že to také velmi poškodí evropské banky, především francouzské a německé; mohlo by to přivést kolaps evropského bankovního systému – na to upozorňuje Evropská centrální banka, která je proti tomu řízenému bankrotu. Jenže ekonomická realita je prostě realitou a bankrot je pravděpodobně nevyhnutelný,“ poznamenal Ondřej Houska v Odpoledním Radiožurnálu.