Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ekonomické informace 13. 5. 2004

Útěk živnostníků z podnikání se zřejmě v dubnu zastavil. Naznačují to údaje České správy sociálního zabezpečení. Od počátku roku klesl počet osob samostatně výdělečně činných o 32 tisíce. V dubnu už se odhlásilo jen tisíc osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Živnostenský list

Živnostenský list | Foto: Alena Palečková

K takzvaným OSVČ patří podnikatelé, soukromí lékaři, umělci nebo třeba zemědělci. Celkem jich je u nás evidováno na 967 tisíc.

Sdružení podnikatelů si stěžuje na časté neoprávněné trestní stíhání podnikatelů a na porušování zákonů orgány činnými v trestním řízení. Tvrdí, že se často bezdůvodně kriminalizují podnikatelské aktivity. Stejný dojem mají i právníci, kteří podnikatele zastupují. Jedním z nich je Jaroslav Šimer.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šimer: Kriminalizace podnikatelů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepovolil Plzeňském Prazdroji veřejnou podporu formou úlev na dani z příjmů. Pivovar o ni požádal ministerstvo průmyslu v souvislosti s dokončovanou výstavbou nové varny za více než 300 milionů korun. Podle úřadu nevzniknou nová pracovní místa, takže pivovar nemá nárok na investiční pobídku. Rozhodnutí je pravomocné a nelze proti němu podat rozklad.

Vláda schválila návrh zákona, který má umožnit vznik takzvané evropské společnosti. Jde o firmu, u které se předpokládá snazší působení na celém společném trhu. Pravidla její činnosti se řídí výhradně předpisy Evropské unie. Překážky, které by jejímu podnikání mohly klást zákony jednotlivých zemí se tedy evropské společnosti nebudou týkat - řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Chaloupková: Evropská společnost

Evropská komise nepožádá šestici nových členských zemí, které mají vysoké schodky veřejných financí, aby je napřesrok stlačily pod tři procenta hrubého domácího produktu, což by normálně chtěla od dosavadních členů. Kromě nás přesáhly tříprocentní mez ještě Slovensko, Polsko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Evropská unie loni šetřila a prospěch z toho budeme mít i my. Přebytek rozpočtu unie se odrazí v nižších příspěvcích do letošního rozpočtu pro celou pětadvacítku. Česká republika předběžně zaplatí 554 miliony eur, což je o 29 milionů eur méně, než se předpokládalo.

Polsko dočasně sníží spotřební daň z pohonných hmot. Tmní vláda tím chce zmírnit inflační dopady vysokých cen u čerpacích stanic. Polští řidiči za litr 95 oktanového bezolovnatého benzínu platí už téměř celý jeden dolar. Státní intervence by ale podle našeho varšavského zpravodaje Pavla Nováka měla ceny benzínu ovlivnit jen minimálně.

Ministerstvo financí se rozhodlo snížit spotřební daň uvalenou na benzín o 5 grošů na litr. Zároveň také resort hospodářství povolil největší rafinerii PKN Orlen uvolnit určitou část z povinných rezervních zásob. Ekonomičtí analytici soudí, že půjde přibližně o 40 tisíc tun paliva. Zásoby se mají dostat na trh do konce června. Ke snížení spotřební daně má dojít už příští týden po zveřejnění nařízení ministerstva financí.. Pokles ceny benzínu ale v tomto případě může být jen zbožným přáním vlády. Nedá se totiž předvídat, jestli cenu sníží i samotní prodejci pohonných hmot.

Největší komerční banka v Německu - Postbank se chystá na riskantní cestu. Od června totiž chce 49,9 % svých akcií kotovat na burze. Jak zjistil náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský, toho se zřejmě chystá využít Deutsche bank, která chce Postbank koupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Postbank

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme