Ekonomické informace 20. 5. 2004
Privatizace brněnské společnosti Královopolská bude pokračovat, přestože ministerstvo financí navrhlo vládě její zrušení. Vláda také rozhodla o zavedení elektronického mýta od roku 2006 pro nákladní automobily. Podniky si jen pomalu zvykají na nové předpisy po našem vstupu do Evropské unie. Podniky si jen pomalu zvykají na nové předpisy po našem vstupu do Evropské unie.
Privatizace brněnské společnosti Královopolská bude pokračovat, přestože ministerstvo financí navrhlo vládě její zrušení. Vítěz výběrového řízení - firma Královopolská Ria totiž odmítla podepsat kupní smlouvu. Nesouhlasila s některými podmínkami. Vláda ale, jak potvrdil ministr dopravy Milan Šimonovský rozhodla, že se o prodeji státního podílu v brněnském podniku má vyjednávat.
Na druhém místě ve výběrovém řízení skončila společnost Brass. Ta za prodávaný státní majetek nabídla 36 milionů korun, o půl milionu méně než vítěz tendru - Královopolská Ria.
Vláda také rozhodla o zavedení elektronického mýta od roku 2006 pro nákladní automobily.
Podniky si jen pomalu zvykají na nové předpisy po našem vstupu do Evropské unie. Například do statistického systému Intrastat, který sleduje pohyb zboží v rámci společenství, se zatím přihlásila pouze čtvrtina tuzemských firem, které mají hlášení podávat. Výkaz musí celnímu úřadu předkládat společnosti, jejichž vývoz do zemí unie přesáhl čtyři miliony a dovoz dva miliony korun za měsíc, upřesňuje mluvčí celní správy Jiří Barták. Výkaz pro Intrastat musí dovozci i vývozci odevzdávat každý měsíc.
Čeští podnikatelé získají zdarma program na kontrolu vývozu. Nový softwarový systém by měl našim firmám usnadnit export licencovaného zboží, tedy například zbraní, strojů nebo chemických výrobků, to znamená produktů zneužitelných pro výrobu zbraní hromadného ničení nebo k vojenským účelům. Při exportů takových produktů totiž vývozci musí žádat stát o udělení vývozní licence a nový program může celou proceduru zjednodušit, tvrdí Vlastimil Křepela z Licenční správy Ministerstva průmyslu a obchodu.
Švýcarsko zůstává i po 19. květnu rájem daňových úniků. Přestože švýcarští ministři tento týden podepsali v Bruselu tzv. "Druhé bilaterální dohody". Při složitých jednáních si totiž Helvetská konfederace dokázala ubránit svou pozici, včetně zachování bankovního tajemství, zdůrazňuje náš zpravodaj David Šťáhlavský.