Ekonomické informace 23. 5. 2006
Propad pražské burzy pokračuje. Vlastníci ČEZu by si na dividendách měli rozdělit devět miliard. V Evropské unii přibývá větrných elektráren. V březnu se zvýšily maloobchodní tržby. Gazprom chce Ukrajině znovu zdražit plyn.
Pražská burza pokračuje v propadu. Obchodníci s napětím čekají, jak se bude akciový trh vyvíjet dnes. Včera index PX spadl o šest procent, to je třetí největší jednodenní propad v historii. Ztráty postihly všechny hlavní tituly - Philip Morris a Zentiva vykázaly dvouciferný pokles. Investoři od minulého týdne prodávají světové akcie a opouštějí zejména trhy rozvíjejících se zemí. Důvodem jsou náhlá ztráta chuti k riziku a obavy z oslabení růstu světové ekonomiky. Analytik Jakub Veselský z Raiffeisenbank říká, že další vývoj bude záviset především na vývoji amerických akciových trhů.
Výprodeje na rozvíjejících se trzích poznamenaly i mimoburzovním RM-Systém. Index PK 30 oslabil o 7,5 procenta, což je nejnižší hodnota od loňského listopadu. Nejvíce se propadl Unipetrol, a to o 10 procent.
Hrubou dividendu 15 korun na akcii by na dnešní řádné valné hromadě měli schválit vlastníci energetické společnosti ČEZ. S dvoutřetinovým podílem je největším akcionářem firmy stát, jehož zástupci s výší dividendy už souhlasili. Vlastníci si tak mezi sebe rozdělí polovinu loňského nekonsolidovaného zisku, tedy skoro devět miliard korun.
V Evropské unii rychle přibývá větrných elektráren. Mezi lety 2000 až 2004 více než polovina nových kapacit pro výrobu elektřiny připadala na větrné elektrárny, jejichž výkon stoupl v tomto období o 150 procent. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Podle něj je Česko druhým největším vývozcem elektřiny v EU.
Češi v březnu utráceli hlavně za nepotravinářské zboží. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o sedm procent. Pro srovnání - v EU tržby obchodníků nevzrostly v únoru ani o celé procento. K růstu březnových tržeb u nás nejvíce přispěly obchody s potřebami pro domácnost a dalším nepotravinářským zbožím. Podle ekonoma Davida Navrátila z České spořitelny souvisí vysoké tržby obchodníků mimo jiné se stále vyšším zadlužováním českých domácností.
Ruský Gazprom chce Ukrajině opět zdražit plyn, a to ze 110 na 130 dolarů za 1000 krychlových metrů. Poslední dohodu o cenách plynu přitom obě země podepsaly letos v lednu, kdy Kyjev přistoupil na zdvojnásobení cen. Přes Ukrajinu jdou do západní Evropy dodávky plynu z Turkmenistánu a Kazachstánu, země také sama spotřebovává velké množství plynu v hutním a chemickém průmyslu. Podle analytika Štěpána Pírka ze společnosti Colosseum však lze očekávat další zdražení ruského plynu.
Ceny ropy se opět vrátily těsně pod 70 dolarů za barel. Ropný trh se stále obává sporu o íránský jaderný program a narušení vývozu íránské ropy. Podobné obavy vyvolává také pokračující výpadek těžby v Nigérii.