Ekonomické informace 9. 7. 2003
I přes pesimistické prognózy analytiků benzín i nafta už patnáctý týden zlevňují. Za minulých sedmní dní se snížily ceny v některých regionech až o patnáct haléřů na litr. Litr benzínu se tak teď prodává průměrně 23,80, nafta za pouhých 21 korun. A to i přesto, že ropa na světových trzích zdražuje.
Podle Jiřího Šťastného ze společnosti Colloseum je to dáno tvrdým konkurenčním bojem mezi jednotlivými provozovateli. Kdy dojde k obratu se špatně předpovídá.
Letošní schodek rozpočtu se zvýší na 122 miliard korun. Poslanci totiž schválili vydání dluhopisů za 10 miliard šest set milionů. Jde o peníze za prohranou arbitráž se CME, kvůli televizi Nova. Proti byla ODS a komunisté. Podle místopředsedy hospodářského výboru Martina Římana z ODS měla vláda najít úspory jinde, a ne vydávat další dluhopisy.
Stopětadevadesátimilionovou půjčku žádá po vládě Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Peníze by měl rozdělit jako odškodnění zákazníkům zkrachovalých společností Private Investors a KTP Quantum. Ministerstvo financí má peníze pro Garanční fond k dispozici, řekla mluvčí resortu Eva Nováková. V rozpočtu má dokonce sedmisetmilionovou rezervu pro tento účel. Do budoucnosti by se ale podle ní mělo změnit financování fondu.
Veškeré dluhy Českých drah přešly po jejich změně na akciovou společnost od 1.ledna na stát a vláda dnes proto bude řešit, jak s nimi naloží. Podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové dluží dráhy svým obchodním partnerům asi 8 miliard. Naopak na svých dodavatelích vymáhá železniční společnost miliardu a tři sta milionů korun.
Ministerstvo průmyslu navrhne vládě prodej Severočeských dolů a Sokolovské uhelné. O vítězi výběrového řízení, pokud vláda privatizaci schválí, by se mělo rozhodnout koncem roku.
Statistický úřad musí změnit způsob výpočtu hrubého domácího produktu tak aby byl obdobný jako v Evropské unii. HDP se tak jednorázově například v roce 2000 zvýší asi o 120 až 160 miliard korun. Do 1. května příštího roku by už měly být upraveny údaje za posledních 7 let, aby na ně bylo dále navazovat už podle nové metody. Předseda úřadu Jan Fišer ale tvrdí, pokud opravdu chceme prokázat výkon naší ekonomiky, neměli bychom používat hrubý domácí produkt jako jediný ukazatel.