Firmy žádají po státu kvůli opatřením odškodné 9,2 mld korun. Systém kompenzací ale čeká novela

Firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun. Na ministerstva vnitra a zdravotnictví přišlo ke konci loňského roku 641 žádostí. Píše o tom deník E15. Ministerstvo vnitra registrovalo žádosti za 5,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví za 3,6 miliardy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ministerstvo vnitra, které má vyřizování žádostí na starosti, kvůli tomu najalo šest advokátních kanceláří. Hodnotu zakázky vyčíslilo na 24,7 milionu korun bez DPH, tedy zhruba 30 milionů korun s daní.

Vláda schválila nový program. Podnikatelé získají nárok na 400 korun na den za zaměstnance

Číst článek

„Ministerstvo vnitra by s ohledem na své kapacitní možnosti nebylo schopno řádně zajistit posouzení doručených žádostí,“ poukázala na počet a objem nároků mluvčí ministerstva Hana Malá. Advokátní kanceláře vybralo ministerstvo v rámci veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez výběrového řízení. Zakázku podle E15 získaly ke konci roku advokátní kanceláře Becker & Poliakoff, Bureš & Bureš, Deloitte Legal, Havel & Partners, JUDr. Daniel Volák a Mgr. Libor Hubáček, MBA.

Úkolem advokátů je posoudit žádosti po právní i ekonomické stránce a určit, zda je daný nárok oprávněný. Součástí smluv je i případné zastupování před soudy, pokud se žadatelé rozhodnou peníze vymáhat soudně.

První rozhodnutí o žádostech by mohly přijít v průběhu ledna, píše E15. Ve většině případů žádají o odškodnění firmy, ze 641 žádostí jich podaly 544.

Nové podmínky

Lidé a firmy mají možnost žádat o odškodnění na základě krizového zákona, který se používá při vyhlašování nouzového stavu a následných opatření. Musejí to udělat do šesti měsíců od doby, kdy se o škodě dozvěděli.

Pokud ministerstvo nárok neuzná, může se žadatel obrátit se žalobou na stát a domáhat se peněz před soudem. Už dříve odborníci hovořili o tom, že je ustanovení v krizovém zákoně týkající se odškodnění příliš široké, bylo původně myšleno jen pro jednorázové škody způsobené povodněmi.

49:47

Nerudová: Český podnikatel musí stále o něco žádat, u sousedů dostane kompenzace automaticky

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) proto připravil novelu zákona, ve které ustanovení upravil. „Nově se vymezuje, že se nahrazuje pouze skutečná škoda, tedy již nikoli ušlý zisk. To je důležitá změna vzhledem k uzavírání provozoven,“ řekl podle serveru pirátský poslanec Jakub Michálek. Novela ještě čeká na schválení.

První nouzový stav kvůli koronaviru vyhlásila česká vláda 12. března. Podle krizového zákona pak nařídila opatření proti koronaviru. Od 14. března uzavřela řadu provozů. Po deseti dnech omezení prodloužila, ale už podle normy o ochraně zdraví. Podle některých právníků se tak chtěla vyhnout případnému odškodňování.

Některá nařízení soud následně zrušil s tím, že omezení jsou možná jen podle krizového zákona. Nouzový stav platil na jaře 66 dní. Druhý nouzový stav v Česku vyhlásila vláda 5. října, po několika prodlouženích potrvá minimálně do 22. ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme