Inflace zrychlí až na 10 procent. Návrat k normálu čekáme v roce 2023, zní z České národní banky

Také v prosinci míra inflace opět stoupla. Na sklonku roku 2021 to bylo na 6,6 procenta, meziročně nejvíc od září 2008. Nejpravděpodobnějším výhledem je v následujících týdnech podle České národní banky (ČNB) další růst. „Lze očekávat, že inflace zrychlí na devět až deset procent. Pokud to přeteče desítku, tak jen malinko a mělo by to být na několik málo měsíců,“ uklidňuje ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční nákupy

Také v prosinci jsme si za své peníze koupili méně než před rokem – míra inflace opět stoupla (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V dalším období se očekává, že faktory, které nás tlačily nahoru, začnou inflaci brzdit,“ konstatuje Král s tím, že vliv by měla mít stagnující cena ropy a postupné odeznívání problémů globálních výrobních řetězců, které v segmentu průmyslových výrobců inflaci urychlovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Také v prosinci jsme si za své peníze koupili méně než před rokem. Kam až může inflace vzrůst?

„Časem začne působit i probíhající zpřísňování měnové politiky České národní banky, které by mělo zajistit sestup jádrové inflace – tedy inflace běžného zboží a služeb – směrem z aktuálně velmi vysokých hodnot do blízkosti našeho cíle. Toho by měla inflace dosáhnout v první polovině roku 2023.“

Odbornice na světovou ekonomiku a bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky Jana Matesová se domnívá, že ještě nelze jednoznačně určit, zda Česko trápí inflace dovezená, nebo způsobená domácími ekonomickými tlaky.

„Časem začne působit i probíhající zpřísňování měnové politiky České národní banky, které by mělo zajistit sestup jádrové inflace.“

Petr Král

„Velice silný domácí faktor je trh práce, který vyplývá z toho, že česká ekonomika má specifickou odvětvovou strukturu – hodně odlišnou, než která je typická pro dnešní vyspělé země,“ vysvětluje ekonomka.

Potřebu tuzemskou ekonomiku uzpůsobovat tak, aby byla konkurenceschopná, se v posledních dvou dekádách nepodařilo naplnit, upozorňuje a dodává, že posunu brání třeba špatné podnikatelské prostředí, extrémně neefektivní státní správa a řada zákonů: „To jsou domácí faktory, které budou působit i dál.“

Ten, kdo má na účtu víc než tři až šest svých měsíčních nákladů, potažmo platů, měl by přemýšlet nad investováním, radí zakladatel investiční platformy Portu Radim Krejčí: „Do toho rizika budeme muset jít, aby peníze neztrácely hodnotu tak rychle.“

Nejvýhodnější investicí je podle Krejčího v tuto chvíli akciový trh. Naproti tomu nemovitosti nyní nevidí jako vhodnou volbu. Trh je totiž přehřátý:

„Úrokové sazby hypoték jdou nahoru a ceny nemovitostí jsou už teď velmi vysoké. Takže návratnost bytu jako investice už mi přijde poměrně nízká. Také trh s komoditami mi teď přijde trochu přepálený.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové.

Šárka Fenyková, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme