Lidé volají víc, tržby operátorů ale klesají. Kvůli konkurenci i regulaci
Lidé sice telefonují stále víc, na tržbách mobilních operátorů to ale vidět příliš není. Telekomunikační skupině Telefónica O2 se v prvním čtvrtletí snížily výnosy o šest procent na skoro 13 miliard korun. Konkurenční T-Mobile vykázal pokles tržeb o devět procent na 6,5 miliardy korun.
Za negativním vývojem hospodaření firem stojí hlavně rostoucí konkurence, která nutí operátory pomalu zlevňovat.
„Lidé minutově více volají, ale jenom mírně. Spíš je to na tarify, které jsou cenově zvýhodněné, to znamená, že za více minut neutrží společnost více peněz,“ říká analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Lidé volají víc, tržby operátorů ale klesají. Důvody hledal redaktor Tomáš Medek
„Je těžké z prvního čtvrtletí usuzovat, jestli je to trend celého roku, ale prozatím se ukazuje, že lidé jsou velice senzitivní na to, jakou mají cenovou nabídku, což je pro společnost nepříznivé, protože její tržby nerostou tak, jak by měly, naopak meziročně stále klesají,“ dodává Vaníček.
Průměrná měsíční útrata klienta T-Mobilu klesla meziročně o víc než desetinu na 370 korun, u Telefoniky výnos na zákazníka spadl na 424 korun.
Za horším vývojem ziskovosti operátorů je také nasycenost mobilního trhu, kdy na sto Čechů připadá víc než 130 čísel, a také regulace cen volání ze strany Evropské komise.
„V případě roamingu dopad do zisku nebude příliš velký, výnosy z roamingu představují jen menší část výnosů Telefoniky. Spíš je to regulace, která se týká propojovacích poplatků, tam je dopad do zisku výrazně vyšší,“ vysvětluje Tomáš Tomčány z makléřské společnosti Patria.
Tlak Evropské komise na operátory, pokud jde o výši cen, navíc neustává. „Když se podíváme jen na minulý rok, tak tam byly propojovací poplatky na úrovni 1,66 koruny, letos by se měly snížit až na 1,08 koruny. Takže pokles je výrazný,“ připomněl Tomčány.
Ceny volání budou dál klesat
Z rostoucí konkurence a klesajících propojovacích poplatků tak profituje hlavně zákazník. I v dalších letech by tak ceny volání měly klesat.
„Domnívám se, že trend bude pokračovat i nadále, jednak z důvodu poklesu propojovacích poplatků, taktéž se ukazuje, že konkurenční tlak v mobilním segmentu začíná narůstat. Výsledkem by mohly být lepší tarify pro zákazníky,“ předpokládá Tomčány.
Tržby telekomunikačních firem zachraňují hlavně datové služby, tedy mobilní připojení přes internet.
„Datové služby by měly mít budoucnost, co se týká operátorů. Už i spojené služby, jako je fixní linka, televize, internet spolu s mobilními linkami, to by měla být cesta, kam by se operátoři měli ubírat dál,“ domnívá se analytik Milan Vaníček.
Podle něj bude pokles ziskovosti mobilních operátorů pokračovat i ve zbytku roku. „Jsou tam zatím důležité faktory regulace, protože k dalšímu snížení poplatků, které si operátoři platí mezi sebou, dojde k 1. červenci. To znamená, že tento rok bude meziročně pořád o hodně horší, a budeme očekávat, jak se regulace vyvine ze strany EU dále,“ uzavírá Vaníček.