Největší ratingové agentury čelí žalobám států Ohio a Connecticut
Ohio a Connecticut žádají trest pro ratingové agentury za jejich podíl na finanční krizi. Ohio na konci minulého týdne už podalo na Moody's, Standard and Poor's a Fitch žalobu. Connecticut se k ní hodlá podle státního zástupce Richarda Blumenthala brzy připojit. Další státy podobný krok nyní plánují.
Důvodem je podle agentury Bloomberg nesprávné ohodnocení rizik, na jehož základě Ohio a další udělaly investiční rozhodnutí, která jim způsobila značné ztráty.
Podle manažera české pobočky Transparency International Davida Ondráčky se ratingové agentury spoluodpovědnosti za ekonomickou krizi nemohou zbavit.
Ohio a Connecticut žádají trest pro ratingové agentury za jejich podíl na finanční krizi. Situaci sledují i manažer české pobočky Transparency International David Ondráčka a analytik společnosti Colosseum Petr Čermák
"Trh je postaven na tom, že někdo ohodnocuje rizika, dává hráčům na trhu informace. Pokud jsou informace nesprávné, hráči jednají neracionálně. Bude to určitě dlouhá právní bitva, těžko říci, jak to dopadne. Zásadní bude, že se má prokazovat, zda špatné ohodnocení rizik bylo záměrné. Bude to hodně precedentní rozhodnutí," uvedl Ondráčka pro Rádio Česko.
Dodal, že žaloba je tažena tím, že lidé ze žalujících států investovali do penzijních fondů. "A ty přišly o velké peníze. Roli bude hrát i veřejný zájem."
Investoři jsou znepokojeni
Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka zpráva o žalobě na Moody's, Standard and Poor's a Fitch rozhodně ovlivnila důvěru trhu v tyto agentury.
"Investoři zprávy o žalobách sledují pozorně, protože ratingové agentury hrají důležitou roli na finančních trzích. Pokud čelí žalobám, není to vnímáno pozitivně. Od počátku krize čelí tyto agentury mnoha žalobám, nejen těmto. Jejich pověst tím hodně utrpěla," řekl Čermák.
Je nutno zpřísnit kontrolu
V průběhu finanční krize se opakovaně mluvilo o potřebě zpřísnit kontrolu ratingových agentur a obecněji o nutnosti změnit režim, ve kterém fungují.
Podle Ondráčky se kontrola - státní i veřejná - a regulace musí výrazně zefektivnit, a to na celém světě. "Bez toho můžeme čelit dalším vlnám krizí," prohlásil Ondráčka.
Čermák se pak domnívá, že je nutné provést nejméně dvě zásadní změny.
"Za prvé zamezit konfliktu zájmů - kdy firma, která si objednává rating, jej zároveň platí té agentuře, kterou si objednala. Za druhé by se měl zprůhlednit způsob stanovení ratingu, aby si investoři mohli ověřit, na základě jakých kritérií byl udělen a zda s ním souhlasí nebo ne. Měli by mít možnost si na něj udělat názor," je přesvědčen Čermák.