New York je znovu jedničkou v počtu příležitostí
Městem, které nabízí nejvíce příležitostí, zůstává New York. Vyplývá to ze studie spočnosti PricewaterhouseCoopers. Ta si cení nejen toho, že je New York centrem financí, ale i toho, že na tomto zdroji není tak závislý jako třeba Londýn.
Právě ten vypadl z první pětky což jen potvrdilo, jak se svět mění. Někteří tradiční globální šampioni ztrácí, namísto nich se nahoru pomalu derou mnohá města z rychle rostoucích rozvíjejících se zemí.
Jak potvrdila v rozhovoru s Romanem Chlupatým, i to sleduje předsedkyně panelu zaměřujícího se na města a životní prostředí, který je poradním orgánem UNESCO, Barbara Freitag-Rouanetová.
O rozvoji velkých měst mluvil s Barbarou Freitag-Rouanetovou ve Světě o osmé Roman Chlupatý
„Mí kolegové ze Sao Paula vyvinuli koncept tzv. polinukleadních měst – ciudads nukleadas. A právě Sao Paulo má být jedním z nich. Když se prostě město stane příliš velké, vede to na jisté úrovni ke fragmentaci. To je dáno tím, že v některých megaměstech žije více lidí než v Česku nebo Dánsku.“
Jak uvedla, je proto jednou z myšlenek nepodporovat další růst těchto velkých měst. „A na místo toho se pokusit o to, aby vznikaly menší, řekněme jádrové anebo samostatné jednotky. A zajistit tak autonomii,“ uvedla Freitag-Rouanetová.
Za jeden z problémů, které se objevily v Brazílii, označila to, že při projektování hlavního města Brasília se respektovaly nejlepší úmysly, avšak tvůrci udělali chybu. Naprojektovali město pro půl milionu lidí, avšak nyní jsou v oblasti 4 miliony lidí – vznikla tam satelitní města.
Za důležité považuje snížit počet aut. „už jen proto, že historická města ničí.“ A za typický příklad považuje Barbara Freitag-Rouanetová Prahu. „V budoucn je třeba počítat s tím, že v megapolích budeme mít elektromobily a systém veřejné dopravy, který bude šetrný k životnímu prostředí.“¨