Nezaměstnaných je stále přes půl miliónu lidí
Míra nezaměstnanosti se i v únoru udržela na rekordních deseti procentech, kam se vyšplhala v lednu. V únoru bylo bez práce 538 tisíc lidí, tedy jen o necelou tisícovku lidí méně než v lednu. Mírný pokles počtu lidí bez práce připisují analytici vyšší nabídce sezonních prací. Jinak ale situace na trhu práce podle nich zůstala špatná. Úřady práce ke konci února evidovaly přes jen 40 tisíc volných pracovních míst. O jedno volné pracovní místo se tak v průměru uchází 13 uchazečů. Na severu Moravy se ale o jedno místo uchází 56 lidí a na severu Čech dokonce 68 osob.
Za těmito čísly stojí podle Miroslava Brabce z Raiffeisen Bank především úbytek pracovních příležitostí, neboť čestí vývozci stále čelí nízké poptávce po jejich zboží v západní Evropě. "Bohužel únorovému číslu nepomohlo ani lepší počasí, které tak povzbudilo růst počtu krátkodobých pracovních úvazků. Očekáváme, že míra nezaměstnanosti se bude v průběhu celého roku pohybovat okolo desetiprocentní hranice, i když převážnou jeho část pod ní. Na konci roku by tak míra nezaměstnanosti mohla dosáhnout 9,9 procenta."
I inflace zůstala na stejných hodnotách jako v lednu. Ceny zboží a služeb byly v únoru opět nižší než před rokem. Meziroční pokles činil podle Českého statistického úřadu stejně jako v lednu 0,4 procenta, a deflace tak letos pokračovala druhým měsícem. Podle Davida Marka z Patria on Line se ale ceny oproti lednu mírně zvýšily a mohou za to dva faktory - zvýšení cen pohonných hmot a sezonní zdražování zájezdů cestovních kanceláří. "Meziroční míra inflace by se mohla v únoru, případně v květnu přehoupnout opět do kladného teritoria a k tomu by měly dopomoci jednak zvýšené ceny zemního plynu a, budou-li schváleny, vyšší sazby spotřebních daní u tabáku a lihu, tak potom i tento faktor by měl pomoci zvýšení inflace. Do konce letošního roku předpokládáme, že se meziroční míra inflace vrátí do intervalu 2 až 3 procent."