Působení Jana Fischera ve vedení EBRD Česku nepomůže
Z čela Českého statistického úřadu přes nečekaně prodloužený pobyt v premiérském křesle do mezinárodní finanční instituce - to může být cesta současného předsedy úřednického kabinetu Jana Fischera. Pokud se po volbách strany dohodnou na nové vládě, stane se od 1. září viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
Jan Fischer byl vybrán v mezinárodním konkurzu, definitivně schvalovat bude jeho nominaci správní rada banky 6. května. Ta vznikla v roce 1991 a pomáhala postkomunistickým zemím s přechodem k tržnímu hospodářství.
„Česká republika se již několik let nepovažuje za ekonomiku s přechodným typem, to znamená, že už žádné finanční prostředky z banky pro rekonstrukci a rozvoj nedostává. Co se týče zaměstnání Jana Fischera v této bance, tak si myslím, že to Česku nijak zvlášť nepomůže,“ řekl Petr Havlík z vídeňského Institutu pro mezinárodní hospodářská srovnávání.
„Tato banka podporuje rizikové projekty v zemích s přechodnou ekonomikou, a to už se nás netýká. Její aktivity se týkají asi třiceti zemí a spíše než na střední Evropu se začíná stále více soustředit na země bývalého Sovětského svazu a jihovýchodní Evropy. Banka je mezinárodní, akcionáři jsou v ní i Spojené státy, a převážně se soustředí na komerční projekty, na kterých neměl zájem soukromý sektor,“ dodal Havlík.
Vloni banka investovala jen v Rusku čtyři miliardy dolarů, což bylo o třetinu víc než v roce 2008. Přesto se na v roce 2008 Rusko podílelo na investičním portfoliu banky ze zhruba 31 procent. Otevírá se tedy otázka, zda Rusko skrze banku pro obnovu a rozvoj nemůže prosazovat své zájmy v bývalých státech Sovětského svazu?
„To si nemyslím, banka má zájmy nejen v Rusku, ale i třeba na Ukrajině, v Kazachstánu, Gruzii, Ázerbájdžánu a dalších zemích. Pro všechny tyto země je vypracována individuální investiční strategie a podíl Ruska logicky vyplývá z toho, že má daleko silnější ekonomiku než ostatní státy tohoto regionu,“ uzavřel Petr Havlík z vídeňského Institutu pro mezinárodní hospodářská srovnávání.