Spekulace jsou běžnou součástí trhu, míní analytik
Spojené státy žalují obchodníky s ropou. Důvodem jsou cenové manipulace, kterých se měli dopustit v roce 2008. Na trhu v té době nebyl dostatek této suroviny a její cena tak proto stoupala.
Mezi obviněné patří tři makléřské společnosti a dva jednotlivci, kteří v té době skoupili miliony barelů ropy. Tím cenu ještě zvedli a vydělali asi 50 milionů dolarů. Komise pro obchodování termínovaných kontraktů dává nyní celou věc k soudu.
Obvinění obchodníci James Dyer a Nicholas Wildgoose spolu se třemi makléřskými společnostmi nakoupili v roce 2008 miliony barelů ropy, čímž přispěli k výraznému růstu ceny ropy. Nahromaděnou ropu pak prodali na trhu s tím, že inkasovali zisk z rozdílu zhruba 50 milionů USD. „Vydělali spekulací na růst i pokles, velmi hrubým odhadem 2 až 5 dolarů na barel,“ přibližuje analytik společnosti Cyrrus Jan Roh.
Hranice mezi spekulativním obchodováním a nezákonnou manipulací není vždy lehké určit. „Spekulativní obchodování, kdy se očekává nějaký pohyb na trhu, samo o sobě nezákonné není. Spekulanti tvoří velkou část trhu a zvyšují jeho efektivitu. Na hraně zákona se pak pohybují ti, kteří vyvolají skutečnosti, jež vedou ke zvýšení ceny,“ říká Roh.
Běžná součást obchodu
Podle analytika případné odsouzení obviněných pravděpodobnost podobných přečinů příliš nesníží. Spekulace jsou totiž běžnou součástí obchodování a podobní viníci jsou těžko dohledatelní.
Výsledek procesu nijak nezasáhne ani ceny ropy. „Ceny ropy jsou větší měrou určovány zákony nabídky a poptávky, nebo politickými či makroekonomickými faktory,“ vysvětluje Roh.