Steve Forbes: Řecko musí redukovat státní systém

Soukromí investoři navrhli vládám odpis řeckého dluhu. Detaily ale zatím nezveřejnili. Uvedl to Frank Vogl, mluvčí Ústavu pro mezinárodní finance, což je lobbistická skupina, která hájí zájmy velkých bank. Škrtnutí velké části řeckého dluhu žádá eurozóna. Zatím se na tom ale nedohodla ani s bankami, které řecké dluhopisy vlastní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní konference Dny USA a EU, Steve Forbes

Mezinárodní konference Dny USA a EU, Steve Forbes | Foto: Filip Jandourek

Americký prognostik a šéf mediálního vydavatelství Steve Forbes na konferenci Dny EU a USA, která se konala v Praze, řekl, že Řecko musí redukovat svůj státní systém:

Přehrát

00:00 / 00:00

Steve Forbes na konferenci Dny EU a USA v Praze řekl, že Řecko musí zredukovat státní systém

„Uvědomujete si, že řecké železnice mají příjem 100 milionů eur, ale jejich výdaje dosahují 750 milionů eur? Bylo by levnější zavřít železnice a zajistit každému bezplatné cestování taxíkem. Řecko má více učitelů základních škol na jednoho žáka než ostatní země a přitom jeho školský systém patří k těm nejhorším v Evropě. Nikdo tam nechodí do práce. Řekové neplatí daně, přesto vláda pokračuje ve vymýšlení dalších, což zemi táhne ještě hlouběji do recese.“

Výraznou většinou dnes němečtí poslanci schválili posílení záchranného fondu eurozóny. Pro návrh se vyslovilo 503 poslanců z 596 přítomných. Kancléřka Angela Merkelová tak dostala silný mandát k tomu, aby na večerním summitu Evropské unie a eurozóny v Bruselu navýšení EFSF podpořila.

Podle Steva Forbese hraje euro v Německu velmi důležitou roli:

„Němečtí lídři rozumějí tomu, co euro udělalo pro Německo. Nejsem si jistý, že běžní Němci rozumějí tomu, jak moc Německo profitovalo z jednotné měny euro, protože Německo umí vytvářet výrobky pro export. Pokud vaši sousedi mají stabilní měnu, znamená to, že nemůžou zavést protekcionistická opatření tak, že znehodnotí své peníze. Německo si vede velmi dobře, a to je také důvod, proč je tam hranice nezaměstnanosti nejnižší od 90. let.“

Adéla Havránková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme