Vypněte Uberu a Taxify aplikace, dokud nebudou dodržovat zákony, vyzývají taxikáři

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat tržby řidičů v EET, který společnost Uber ve čtvrtek podepsala, sdružení vnímá jako hru o čas. Po vládě proto chtějí vypnutí aplikací společností Uber a Taxify. V prohlášení to uvedl předseda sdružení Petr Polišenský, taxikáři podle něj opět zvažují protesty.

Praha (Aktualizováno: 10:42 13. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikáři po vládě žádají razantní kroky vůči Uberu a Taxify.

Taxikáři po vládě žádají razantní kroky vůči Uberu a Taxify. | Foto: Dan Gold | Zdroj: Fotobanka Unsplash | CC0 1.0

Společnost Uber se ve čtvrtek zavázala podpisem daňového memoranda, že bude od začátku října evidovat tržby svých řidičů v EET a finanční správě poskytovat data o aktivitách šoférů, které stát bude moci využít k daňové kontrole. Povinnost se ovšem bude týkat pouze nových řidičů, kteří začnou pro společnost jezdit po zavedení EET. Společnost v Česku eviduje zhruba 2000 aktivních řidičů.

„Veškeré body, které jsou v tomto memorandu by měly být samozřejmostí a rozhodně se nejedná o nějaký ústupek ze strany Uberu. Co se týče EET tak s největší pravděpodobností bude ještě v tomto roce povinné pro všechny řidiče taxislužby prováděné jakoukoli formou,“ uvedl Polišenský. Dokud nebude Uber a také estonská společnost Taxify provozovat služby v souladu se zákonem o silniční dopravě a vyhláškou pražského magistrátu, požaduje sdružení okamžité vypnutí jejich aplikací. „Nic jiného než hru o čas tedy za čtvrtečním podpisem memoranda nespatřujeme,“ dodal Polišenský.

Uber podepsal s vládou memorandum o fungování. Řidiči budou muset splnit podmínky pro taxikáře

Číst článek

Zachování zkoušek z místopisu

Taxikáři nadále trvají na tom, aby byla jediná varianta taxi pro širokou veřejnost s označením a taxametrem a na zachování zkoušek z místopisu pro všechny subjekty provozující taxislužbu.

V rámci přípravy novely zákona o silniční přepravě funguje pracovní skupina, která se snaží zohlednit technický pokrok i zájmy dopravců. Zástupci taxikářů se jednání o novele účastní. Odmítají, aby mohla být měřidlem i aplikace, chtějí, aby jediným možným měřidlem byl taxametr. Podle náměstka ministra dopravy Ladislava Němce by zákon o silniční dopravě má být vládě předložen do letošního října. Polišenský dnes ČTK řekl, pracovní skupina by se znovu měla sejít někdy během prázdnin.

Ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že memorandum by mělo uklidnit spory taxikářů s Uberem a rozptýlit obavy z toho, že stát nedokáže regulovat sdílenou ekonomiku. Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) je současná legislativa dostačující k tomu, aby stát mohl kontrolovat i tyto služby. „Chyběly nám k tomu informace, které nám teď společnost Uber poskytne,“ řekla. Dohoda by se zároveň podle ministryně měla stát základním kamenem pro kontrolu dalších společností fungujících na podobné bázi. Koncem dubna Uber s českou vládou podepsal memorandum, ve které se firma zavázala ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí scházelo. Součástí dohody bylo i to, že řidiči budou muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Podobně jako u EET se to má týkat jenom nových řidičů.

Protest pražských taxikářů proti službám typu Uber. Na snímku je kolona vozů protestujících řidičů taxislužby při jízdě od letiště. | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Americká firma působí v Česku od roku 2014. V roce 2017 začali nasmlouvaní řidiči s vlastními auty jezdit i v Brně, soud však jejich činnost zakázal předběžným opatřením. I když ho soud poté zrušil, firma stále v moravské metropoli nejezdí. Služby Uberu v Praze využívá podle informací firmy 300 tisíc lidí.

Pražský magistrát podle aktuálních údajů eviduje 9500 platných průkazů řidičů taxi, což je o 1200 víc než ke konci loňského roku. Sdružení českých taxikářů má podle Polišenského asi tisícovku členů. Společnost Uber v Česku eviduje podle mluvčí Miroslavy Jozové zhruba 2000 aktivních řidičů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme