Vláda i ČSSD chtějí ‚předdůchody‘. Liší se v tom, pro koho budou
Na zavedení takzvaných předdůchodů by se mohla najít mezi vládou a ČSSD shoda. Vyplývá to z druhé schůzky expertů ČSSD se zástupci vlády k penzijní reformě. O předdůchody by podle vlády mohli žádat zaměstnanci po dohodě se zaměstnavatelem maximálně pět let před dosažením věku odchodu do starobního důchodu. Zaměstnavatel by jim pak přispíval na penzijní připojištění a od státu za to dostal vyšší daňovou úlevu.
Návrhy obou stran se ale liší v tom, kdo by měl na dřívější odchod do důchodu nárok. Zatímco vláda by tento systém otevřela všem zaměstnancům, kteří se na tom dohodnou se zaměstnavateli, ČSSD by to umožnila jen těžce pracujícím.
Kabinet se ale nechce vracet k dřívějším pracovním kategoriím, které u nás fungovaly v době socialismu a plánovaného hospodářství. Důchodová zvýhodnění spočívala ve snížené věkové hranici nebo v lepší konstrukci důchodu.
„Ta pravidla byl nesmírně komplikovaná. Navíc fungovala v systému plánovaného hospodaření, kdy vlastně všechny podniky byly víceméně státní. Dneska převažuje soukromý sektor a podobnou regulaci si neumíme představit. V soukromém sektoru by byla taky velmi obtížně kontrolovatelná,“ řekl šéf vládních vyjednavačů Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí.
Podle šéfa expertů za ČSSD Martina Potůčka by se mohlo řešení najít v zahraničí.
„Je samozřejmé, že fungování takového systému s kategoriemi by bylo v podmínkách tržního hospodářství komplikovanější než v případě plánovaného hospodářství. Ovšem na druhé straně takové systémy fungují v řadě západoevropských zemí. Takže si říkáme, že když to funguje jinde, proč by to nakonec, pokud to bude uznáno jako funkční systém, nemohlo fungovat i u nás,“ uvedl Martin Potůček.