Zadluženost Číny je daleko menší než v západní Evropě, říká ekonom
Čínský index PMI, tedy index nákupních manažerů, už třetí měsíc v řadě zaznamenal pokles. Hodnota aktivity výrobního sektoru klesla na 49,4 bodu. Zůstává tak pod magickými padesáti body, které jsou vnímány jako hranice mezi růstem a propadem. Čína je ale i přesto vnímána jako možný zachránce zadlužených zemí eurozóny.
Čína skupuje dluhopisy Spojených států i Evropy. O její pomoc před nedávnem požádala například Itálie. Hovoří se však také o tom, že Čína má sama problémy se zadlužením. Podle ekonoma Raiffeisenbank Aleše Michla, je ale úroveň zadlužení v Číně daleko menší než v některých zemích západní Evropy.
„Nejzadluženější provincie v Číně má dluh ve výši 45 procent HDP. Když to srovnám například s Řeckem, to má dluh 152 procent HDP, Itálie 120 procent,“ přiblížil ekonom na Rádiu Česko.
O úrovni zadlužení v Číně jsme na Rádiu Česko mluvili s ekonomem Raiffeisenbank Alešem Michlem.
To, že mají evropské ekonomiky společně i s americkou problém, se promítne i v čínské ekonomice. Jeden z velmi sledovaných ukazatelů je hrubý domácí produkt. Podle ekonoma se odrazí pokles zahraniční poptávky po produktech čínského výrobního sektoru i na čínském HDP.
„A vůbec není vyloučeno, že Čína také bude jednou v recesi, protože ona potřebuje, aby Západ nasával její export. A pokud západní svět zpomalí, tak to pocítí i Čína. 50 procent jejího HDP jsou investice, v Číně se šíleně staví dálnice, silnice i budovy,“ přiblížil.
Trošku to podle ekonoma připomíná ‘bankovní socialismus‘, který byl v České republice v první polovině 90. let. „A z toho plynou i rizika, protože když budete do nekonečna jen stavět, tak skončíte s kupiu nadbytečných kapacit nebo nesplacených úvěrů,“ dodal.
Pro Čínu je teď podle ekonoma zásadní otázka, jak se obrátit z modelu exportního na model tažený spotřebitelskou poptávkou. „Tedy domácnostmi, protože Čína potřebuje posílit kupní sílu obyvatelstva,“ dodal.