Zeman neříká Babišovi celou pravdu o pohodlném vládnutí

Se 74 mandáty ve sněmovně se dá pohodlně vládnout celé čtyři roky. Přesvědčil se o tom Miloš Zeman v letech 1998 až 2002. Proto tento model doporučuje Andreji Babišovi.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše sestavením vlády

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše sestavením vlády | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Jeho hnutí ANO má po volbách ve sněmovně dokonce o čtyři křesla více. Současný prezident však očekávanému premiérovi neříká celou pravdu. 

Zemanův jednobarevný a formálně menšinový kabinet se v dolní parlamentní komoře opíral o většinovou podporu 137 zákonodárců. Zajistila mu ji existence opoziční smlouvy. Z jejího znění vyplývalo, že vládě sociální demokracie nebylo de facto možné vyslovit nedůvěru. Chcete-li, občanští demokraté garantovali, že může v klidu vládnout, byť přitom seděli v opozičních lavicích.

Jednobarevná vláda přesto mohla prosazovat svůj program poněkud komplikovaně. Týkalo se to například přijímání zákonů, včetně toho o státním rozpočtu. 

Pokud se hlasování ve sněmovně účastnilo více než 147 poslanců, musel Zemanův kabinet pravidelně hledat podporu u ostatních stran zastoupených ve sněmovně. Nešlo tudíž o vládnutí až tak pohodlné. 

Vyžadovalo opakované shánění spojenců a dojednávání kompromisů. Což nabourává Zemanovo tvrzení o tom, že v koaliční vládě nic neprosadíte, protože musíte vyjít vstříc koaličním partnerům a ze svých požadavků slevit.

Dobrá pověst k nezaplacení

Zkrátka takzvaná jednobarevná vláda dané straně může zaručit prosazení vlastního programu bez ohledu na ostatní pouze v jednom případě. Musí se opírat minimálně o 101 poslanců. K tomuto počtu má po volbách hnutí ANO poměrně daleko. Jen těžko se k této metě dobere tím, že by do svých řad přilákalo několik desítek takzvaných přeběhlíků z jiných sněmovních subjektů.

Babišův kabinet tvořený z lidí nominovaných do ministerských křesel pouze hnutím ANO by tak byl vládou menšinovou. Pokud by si nezajistila nějakou formu podpory od zbytku sněmovny, nemohla by řádně fungovat. 

Pokoušela-li by se o to dlouhou dobu v demisi, bylo by to v příkrém rozporu s ústavním pořádkem této země. Na tom by neměl Andrej Babiš svoje vládnutí založit. Posílilo by to obavy z toho, že se pokusí postupně omezit demokracii v zemi. Vzhledem k tomu, že je Babiš tvrdý obchodník, ví, že dobrá pověst je k nezaplacení.

Proto jednobarevná menšinová vláda může spíše než k prosazení programu ANO přispět k vytvoření atmosféry, ve které by se mohl dostat k vládnutí na základě důvěry získané ve sněmovně.

Andrej Babiš se tak patrně po prvním neúspěšném pokusu s menšinovou vládou pokusí sestavit většinový kabinet pod vedením ANO. Přece jenom 78 poslanců na stabilní vládnutí nemůže stačit.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme