Podívejte se do pracoven spisovatelů:
na stole Jáchyma Topola nechybí
káva, Magor a Načeva
Píší v rozlehlých místnostech s pohodlnými křesly, za velkými psacími stoly s výhledem do romantické krajiny, ale třeba i v přestavěných spižírnách. Pracovní prostředí spisovatelů obvykle pro jejich čtenáře bývá velkou záhadou. Přitom právě tady literáty navštěvují jejich múzy – za psacími stoly se rodí napínavé zápletky, vznikají milostné peripetie i dobrodružné výpravy.
Pracovny známých autorů jsou také v mnoha ohledech součástí jejich „výrobního tajemství", které před okolním světem raději ukrývají. Serveru iROZHLAS.cz se ale přesto podařilo k některým spisovatelům proniknout a jejich tvůrčí dílny pomocí 360stupňové kamery vyfotit. Podívat se na ně můžete v několikadílném seriálu.
Jako první nabízíme pohled do pracovny básníka, novináře, hudebníka a prozaika Jáchyma Topola. Spisovatel se psaní věnuje v pražské Knihovně Václava Havla, kde také pracuje jako dramaturg – uvádí knihy, organizuje politické debaty a kulturní pořady.
Zaneprázdněný byl i koncem listopadu, kdy ho navštívil iROZHLAS.cz. Spisovatel se právě chystal na diskuzi o knize novináře Marka Švehly Magor a jeho doba, která se ten den konala v literární kavárně v pražské Řetězové ulici. Čas na focení si však dobře naladěný Jáchym Topol udělal.
Celkem nepřekvapivě má spisovatel na pracovním stole notebook, tedy svůj hlavní pracovní nástroj, kávu a množství knih. A to včetně zmiňované publikace Magor a jeho doba, která popisuje underground v Československu a osobnost Ivana Martina Jirouse.
Zátiší Topolova pracoviště doplňuje i deska Průvan v hlavě zpěvačky Moniky Načevy, ve které umělkyně zhudebnila básně Sylvy Fischerové. Dříve ale Načeva spolupracovala právě s Jáchymem Topolem. Spisovatel napsal texty k mnoha jejím hudebním variacím a společně vydali několik úspěšných alb.
Mnoho času ale tento rok Topol trávil i mimo pracovnu, například na diskuzích a autorských čteních. Po osmileté pauze letos vydal knihu Citlivý člověk, která se u literárních kritiků setkala s velmi vřelým přijetím. Autor za ni a svou další tvorbu v říjnu dokonce získal Státní cenu za literaturu.
Prohlédnout si můžete také pracovnu básníka a literárního vědce Petra Hrušky.